TELEVIZIJSKI PROJEKT zadarskih osmaša “Deset dana bez ekrana” pokazao da su se učenici više družili, a bili su bolji Iiu školii

Djeca koja svoje vršnjake liječe od ovisnosti o ekranu

12.06.2009.
u 20:30

Oni su mladi, veseli, razigrani, a s druge strane vrlo ozbiljni u svojim uvjerenjima da će jednog dana postići to da se nađu na svim poznatim televizijskim kućama u Hrvatskoj preko kojih bi emitirali svoju emisiju koja je posvećena samo djeci.

Kod nas 500 djece završilo u bolnici zbog previše televizije

Mišljenja stručnjaka

Što djeca doista vide na ekranu


Oni su Duje Miliša, učenik 8. razreda Osnovne škole Zadarski otoci, Angelo Virag, učenik 8. razreda Osnovne škole Stanovi, Matea Zdrilić, učenica 2. razreda Srednje škole za primijenjenu umjetnost i dizajn, Antonia Šoletić, učenica 8. razreda Osnovne škole Šimuna Kožičića Benje, i Domagoj Srzentić, učenik 8. razreda Osnovne škole Zadarski otoci, i od kolovoza prošle godine djeluju kao skupina “Filmski klub kadar”. Ni po čemu se ne razlikuju od svojih vršnjaka osim po tome što su udružili snage i znanje i počeli snimati dječju emisiju “Rezervirano za mlade” koja se emitira u programu Gradske televizije Zadar.

Ti mladići i djevojke svjesni su negativnih utjecaja s TV ekrana ili interneta, pa svojim vršnjacima žele ponuditi emisije u kojima neće biti izloženi lošim utjecajima medija jer i sami znaju da mediji djecu bombardiraju raznoraznim negativnim informacijama. No, da se bave i ozbiljnijim problemima, svjedoči i njihova velika uloga u projektu “Deset dana bez ekrana” provedenom u studenome prošle godine.



Može se izdržati
Naime, tada su zadarska Udruga Cinaz za izvannastavne i izvanškolske aktivnosti i profesori Odjela za pedagodiju Sveučilišta u Zadru u suradnji s francuskom školom Ziegelwasser iz Strasbourga počeli jedinstveni projekt u Hrvatskoj “Deset dana bez ekrana”.

Riječ je o projektu u kojem su dobrovoljno sudjelovali učenici osmih razreda iz triju zadarskih osnovnih škola, a kasnije i učenici petih i šestih razreda, a cilj je bio da tijekom deset dana što dulje izdrže bez uporabe ekrana televizora, mobitela, kompjutora i play stationa, odnosno da se ekranom služe samo u obrazovne svrhe. Djeca su imala zadatke da smanje provedeno vrijeme uz ekrane kako bi se poboljšala komunikacija među učenicima i između roditelja i djece, da u radionicama steknu adekvatnije kompetencije za razvijanje kritičkog stava prema pojedinim medijskim sadržajima te da kvalitetnije osmišljavaju svoje slobodno vrijeme.

Naša ekipa iz ove priče dobila je ponudu od Udruge Cinaz da anketira svoje kolege i sve to dokumentira u svojoj emisiji. I doista, pravi mali majstori ozbiljno su shvatili svoj zadatak i svakodnevno obilazili kuće i razgovarali s učenicima i roditeljima. Među ispitanicima bila je i Antonia Šoletić koja je glatko izdržala bez svih medija i uspješno “preživjela” tih deset dana.

– Nije uopće bilo teško, nisam televiziju ni kompjutor isključila posve, ali nisam se njima služila kao prije. Inače ne igram igrice, pa mi to nije nimalo nedostajalo, ali shvatila sam da imam puno više vremena za druženje, organiziranija sam i više se družim s roditeljima i prijateljima. Može se to lako izdržati – svjedoči nam Antonia koja se ubrzo nakon snimanja emisije i sama pridružila skupini “Filmski klub kadar”.

U dokumentarcu koji su snimili anketirani su i roditelji koji su i sami bili podrška svojoj djeci, hvalili su projekt navodeći da su i sami shvatili na koji način treba selektirati medijske sadržaje.

Jedan od anketiranih učenika kaže da je napokon shvatio što je vrijedilo gledati i da više nikad neće gledati emisije u kojima se zadire u nečiju privatnost.

Bilo je i onih koji su bili u krizi te su izdržali jedva dva dana bez ekrana, nedostajao im je ponajviše kompjutor, većinom zbog famoznog facebooka.

Nakon završenog projekta rezultati su pokazali da su se učenici tijekom projekta više družili sa svojim vršnjacima, poboljšali su međusobnu komunikaciju i odnose s roditeljima, pokazali kreativnost u provođenju slobodnog vremena te veći interes za analizu sadržaja u pojedinim medijima. Zanimljivo je i to da su neki učenici čak i poboljšali svoj uspjeh u školi.



Sarma i Večera za 6
Kako nam kaže dr. Zlatko Miliša, supervizor ovog projekta, prije dva mjeseca izdana je i knjiga “Mladi i mediji” koju prati i DVD koji su snimili učenici iz “Filmskog kluba kadar”.

– Očekujemo da će se država zainteresirati za ovu knjigu i idući nam je korak da Ministarstvo znanosti prepozna ovaj projekt u smislu medijskih prevencija. Mi smo predložili u Zadru da se na svakom nastavničkom fakultetu ustroji kolegij Medijska pedagogija, da počnu medijske radionice i da se to ponudi svim školama za izvanškolske aktivnosti te, najvažnije, da se to predloži Agenciji za odgoj i obrazovanje koja se bavi stručnim usavršavanjem nastavnika i da se uđe u projekt medijskih kompetencija, kako nastavnika tako i roditelja – kaže nam prof. Zlatko Miliša dodajući kako je potrebno ponoviti projekt zbog alarmantnog stanja u kojem se o nasilju govori preko interneta i različitih reality showova. Za ovaj projekt već su zainteresirani u Vukovarsko-srijemskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji koje su pokazale interes da i same započnu projekt u rujnu.

Naši mladi novinari ponose se što su bili važan čimbenik u provođenju ovog projekta, jer kako nam i sami kažu, želja im je da u svojim budućim emisijama snimaju priče i reportaže koje će biti prepoznate na razini cijele države i u kojima će njihovi gledatelji imati priliku razglabati o problemima koji se tiču djece.

– Svi znamo da djeca ne vole gledati politiku na televiziji, znamo da ih većina ne voli Farmu i slično, pa u našoj emisiji nudimo Sarmu i Večeru za 6. Sve bacamo na šalu jer držimo da su to emisije koje će zaintrigirati mlade, a njihovi roditelji neće strahovati od negativnih utjecaja medija – kažu nam naši mladi sugovornici.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije