ATENTAT U BEOGRADU

Đinđića ubila mafija

13.03.2003.
u 00:00

Đinđić je pogođen sa dva snajperska metka velikog kalibra u prsa dok je izlazio iz automobila

BEOGRAD - Premijer Srbije Zoran Đinđić preminuo je jučer oko 14 sati od posljedica atentata koji je izveden nešto prije 13 sati ispred zgrade srbijanske vlade. Đinđić je pogođen u prsa sa dva snajperska metka velikog kalibra.

Vlada Srbije sinoć je objavila kako je za ubojstvo premijera odgovorna organizirana skupina kriminalaca, tzv. zemunski klan. Vođe klana su Milorad Luković Legija, bivši zapovjednik Jedinica za specijalne operacije (JSO) odnosno tzv. Crvenih beretki, te Dušan Spasojević, poznat kao Šiptar. U priopćenju Vlade Srbije tvrdi se kako klan okuplja oko 200 dobro obučenih kriminalaca, protiv kojih je do sada podnijeto više od 300 krivičnih prijava. Toj su skupini, poznatijoj pod nazivom "surčinska mafija", osim jučerašnjeg atentata pripisani i: prvi atentat na Đinđića, izveden 21. veljače na autocesti, otmica i ubojstvo Ivana Stambolića, zločin na Ibarskoj magistrali, pokušaj ubojstva Vuka Draškovića u Budvi, kao i čitav niz otmica i ubojstava.

Atentat na predsjednika Vlade Zorana Đinđića pokušaj je da se stane na kraj obračunu s organiziranim kriminalom. Pokušaj je to da se izazove kaos, bezvlašće i strah, obrazložila je Vlada, naglasivši kako će izdati naloge za uhićenje 20 pripadnika klana koji se poimence navode.

Do jučer navečer nisu potvrđene prve informacije da je policija uhitila nekoliko napadača. Suprotno tome, Večernje novosti pišu da su snajperist i njegovi pomagači pobjegli u tri luksuzna automobila.

Mediji navode da je Đinđić sa dva metka pogođen kada je iz zgrade Vlade pokušavao ući u automobil. U bolnicu je dovezen u kritičnom stanju. Prema pisanju medija, hici su stigli s obližnje zgrade u Ulici admirala Geprata, koju od Nemanjine 11 dijeli park i dva kafića. Osiguranje je navodno odmah lociralo i s kojeg su prozora na drugom katu zgrade stigli hici. U zgradi se nalazi Zavod za fotogrametriju i privatna poduzeća. Đinđićevi tjelohranitelji odmah su alarmirali i osiguranje zgrade i uniformirane policajce koji su s kalašnjikovima krenuli prema zgradi iz koje je pucano iz snajperske puške "crvena zastava M69", no atentatori su, navodi list, pobjegli.

Odmah nakon atentata vlada je počela izvanrednu sjednicu na kojoj je donijela odluku o uvođenju izvanrednog stanja. U večernjim je satima zasjedao i Vrhovni savjet obrane, koji je najoštrije osudio atentat i podržao mjere Vlade. Vrhovni savjet obrane donio je odluku o angažiranju Vojske Srbije i Crne Gore "na uklanjanju uzroka izvanrednog stanja na teritoriju Srbije, u koordinaciji s MUP-om". Bila je to prva sjednica Vrhovnog savjeta obrane, kojom je predsjedao Svetozar Marović.

Beograd je u potpunoj policijskoj blokadi, a svi letovi s beogradskog aerodroma bili su na više sati otkazani. U večernjim satima građani su ispred zgrade vlade palili svijeće za preminulog premijera. Nakon 14 sati veći dio policijskih snaga napustio je bolnicu u kojoj je Đinđić preminuo. Bolnicu je tada napustila i Đinđićeva supruga Ružica Đinđić.

Politički analitičari spominju kako se ubojstvo može dovesti u vezu i s navodnim novim zahtjevima Suda u Haagu. Premijer je bio u sukobu s bivšim zapovjednicima specijalnih policijskih postrojbi, a navodno je osim zahtjeva za izručenjem Ratka Mladića tražen i sam Legija.

Prije dva tjedna Dejan Milenković Bagzi, kojega mediji povezuju s Ljubišom Buhom Čumetom, šefom surčinskoga mafijaškog klana, kamionom je pokušao naletjeti na službeni Đinđićev automobil. Izravni sudar izbjegnut je zahvaljujući prisebnosti Đinđićevih vozača. Nakon što mu je određen jednomjesečni pritvor, Općinski sud u Beogradu pustio je Bagzija na slobodu. Bagziju se nakon toga gubi svaki trag, a policija još traga za njim.

Milovan Nedeljkov

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije