Već dulje vrijeme od pirotehničara i vlasnika tvrtki koje se bave razminiranjem u Hrvatskoj mogu se čuti pritužbe na nepravilnosti u Hrvatskom centru za razminiranje. Da to nisu bile isprazne priče ljudi čiji posao ovisi o čelnicima HCR-a potvrđuje i zapisnik o upravnom nadzoru HCR-a koji je obavio Sektor za inspekcijske poslove MUP-a Hrvatske u razdoblju od 21. ožujka do 6. travnja 2012. godine. U tom se zapisniku navodi kako je zadnji upravni nadzor u HCR-u obavljen prije gotovo osam godina, točnije 2004. godine.
Dug popis nepravilnosti
Češljajući opsežnu dokumentaciju, inspekcija za humanitarno razminiranje utvrdila je niz nepravilnosti u radu Hrvatskog centra za razminiranje i naložila da se sve te nepravilnosti isprave u što kraćem roku. Naš izvor iz HCR-a rekao nam je da je za takvo stanje najodgovorniji ravnatelj Zdravko Modrušan, koji je svojim postupcima doveo HCR u tešku situaciju. Formirao je upravu od četiri sektora, tako da na 150 djelatnika, koliko ih je zaposleno u HCR-u, ima dva zamjenika i još šest pomoćnika ravnatelja. A da su za neke izmišljena mjesta, tvrdi naš izvor, vidi se po tome kako su zapošljavani i kako su dolazili na tako visoka mjesta.
Inspekcija je u zapisniku iznijela pregršt nepravilnosti koje su se događale proteklih godina u HCR-u. Tako je utvrdila da podružnice HCR-a Karlovac, Osijek i Zadar nisu upisane u sudski registar ustanova sukladno zakonu, da načelnik Odjela za izvid i operativno planiranje podružnice u Zadru Igor Rebac nije pirotehničar i ne posjeduje iskaznicu za humanitarno razminiranje te zbog toga ne može obavljati poslove tehničkog izvida. Za pomoćnika ravnatelja HCR-a Davora Lauru, koji je zadužen za Sektor za operativne poslove, inspekcija je utvrdila da je za njega poslodavac zatražio promjenu staža osiguranja u staž s povećanim trajanjem za radno mjesto pirotehničkog nadzora iako se nikada nije bavio tim poslom i poslom pirotehničara. Nije on bio usamljen slučaj jer je inspekcija utvrdila da su se tim povlasticama koristili i neki drugi zaposlenici koji na to nisu imali pravo.
Traljava kontrola
Posebnu pozornost inspekcija je posvetila obavljanju poslova stručnog nadzora nad razminiranim područjem. Utvrđeno je iz nepravilnosti, a najviše joj je za oko zapelo što nijedan zaposlenik HCR-a koji je uključen u proces rješavanja prava i obveza stranaka u postupku nema položen državni ispit. Utvrđeno je da i nadzornici HCR-a koji su dužni izrađivati zapisnike nemaju položen državni stručni ispit.
Poslovi nadzora, kontrole kvalitete i obavljanja općeg i tehničkog izvida prostora koji je razminiran u pojedinim je slučajevima obavljan traljavo. Na to upozorava inspekcija tvrdeći da je na “području kanjona Velike Paklenice u Zadarskoj županiji HCR naložio ponavljanje radova na razminiranju tvrtki “Heksogen” samo na manjem dijelu razminirane površine, a ne za cijelu površinu, za koju je ta tvrtka izdala izjavu da je sve očistila od mina. Još je dugi niz nepravilnosti koje su uočene u Hrvatskom centru za razminiranje, a posebice bode oči što je HCR svoje vozilo citroen C5 dao na korištenje Đurđi Adlešič odnosno Zakladi “Hrvatska bez mina”. Ta zaklada dobila je na korištenje auto bez naknade, a sve troškove korištenja vozila u vrijednosti 50 tisuća kuna plaća HCR.
E,a onaj Čehok priča za sebe!