KRAKOVI AFERE FIMI MEDIJA

Do sada doneseno šest presuda, od čega su četiri oslobađajuće

Ivo Sanader iznio obranu na slučaju u aferi Fimi media
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
17.03.2020.
u 11:50

Kao što je već  mnogo puta napisano, Sanader je s Nevenkom Jurak, Mladenom Barišićem, Brankom Pavošević, Ratkom Mačekom te HDZ-om i tvrtkom Fimi medija optužen za izvlačenje 70-ak milijuna kuna iz državnih tvrtki.

Kada je u prosincu 2010., u pokušaju bijega u Austriji, uhićen bivši premijer Ivo Sanader, vjerojatno nitko nije slutio da je to početak pravosudne priče koja neće biti okončana ni 10-ak godina kasnije. Jer on je uhićen u sklopu afere Fimi medija, koju su mediji prozvali jednom od najvećih korupcijskih afera u zemlji, a repovi te afere po hrvatskim sudovima vuku se još i danas. Kao što je već  mnogo puta napisano, Sanader je s Nevenkom Jurak, Mladenom Barišićem, Brankom Pavošević, Ratkom Mačekom te HDZ-om i tvrtkom Fimi medija optužen za izvlačenje 70-ak milijuna kuna iz državnih tvrtki.

Taj novac je, tvrdi USKOK, izvučen preko tvrtke Fimi medija te je poslužio kako bi se njime financirale osobne potrebe bivšeg premijera te crni fondovi HDZ-a. Ponovljeno suđenje za te malverzacije, a nakon što je  Vrhovni sud ukinuo osuđujuću nepravomoćnu presudu, počelo je u travnju 2016.  i još traje, a u međuvremenu je preminula i Nevenka Jurak. Postupak je sada u fazi iznošenja obrana, te ako ne bude nekih nepredviđenih okolnosti, realno je očekivati da bi mogao biti okončan do ljeta. No zanimljivija stvar od glavnog suđenja događa se u 10-ak krakova afere Fimi medije. Riječ je o manjim postupcima koji su proizašli iz  glavne priče, te koji su na optuženičku klupu doveli neke bivše ministre ili šefove državnih poduzeća.  Na zagrebačkom Županijskom sudu, u različitim fazama 10-ak je takvih postupka,  neki su pravomoćno, neki nepravomoćno presuđeni. Nekim su suđenja u tijeku, dok nekima suđenja nisu ni počela.

A protok vremena čini svoje, pa je dojam da jačina dokaza koje je tužiteljstvo prikupilo slabi, a velike probleme tužiteljstvo ima i s raznim, poglavito marketinškim vještačenjima. Naime, do sada se već u dva navrata dogodilo da su obrane tražile i dobile otklon marketinškog  vještaka Kamela Antolovića, jer su smatrali da nije bio nepristran. Njegov otklon nedavno je zatražen i na početku suđenja Vesni Bakran, bivšoj čelnici Hrvatske lutrije, optuženoj da je poslujući s Fimi medijom, Hrvatsku lutriju oštetila za 2,8 milijuna kuna. S druge strane, nedavno se tijekom izricanja nepravomoćne presude Anti Todoriću, bivšem predsjedniku uprave STSI-a, čulo i da su oprečna marketinška vještačenja, razlog zbog čega se nije moglo utvrditi je li i za koliko Todorić u poslovima s Fimi medijom oštetio STSI, zbog čega je on na koncu oslobođen. Problemi su to za tužiteljstvo, koji će se s protokom  vremena vjerojatno samo umnožavati, a pitanje je i kako će u hoće li uopće  presude iz krakova u aferi Fimi medija, utjecati na sudski rasplet u glavnoj priči.

 Što se, pak, tiče krakova afere Fimi medija, prva presuda je donesena još 2012. kada je temeljem sporazuma s tužiteljstvom uvjetno na 11 mjeseci zatvora uz rok kušnje od pet godina osuđen Darko Beuk, bivši čelni čovjek Hrvatskih šuma. Osim njega  na djelomičnu uvjetnu kaznu osuđen je i Josip Sapunar, koji je morao vratiti i sedam milijuna kuna. Više sreće od njih dvojice imali su Ivica Kirin i Božidar Kalmeta, bivši ministri u Sanaderovoj Vladi, te Vinko Mladineo, bivši šef Fonda za zaštitu okoliša i Ante  Todorić. Sva su četvorica nepravomoćno oslobođena optužbi da su svoja ministarstva ili tvrtke oštetili za milijunske iznose u poslovima s Fimi medijom. Suđenje traje Branku Radoševiću iz PLINACRO-a, tek je počelo Vesni Bakran, dok Dubravko Tkalčić, bivši generalni direktor JANAF-a, ima optužnicu, ali mu suđenje još nije počelo.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije