Kurdi su na Bliskom istoku uvjereni kako je njihov san o stvaranju kurdske države bliži nego ikada prije. Pogotovo sada nakon što je Demokratski narodni kongres (DTK), koji čine kurdske nevladine organizacije, proglasio autonomiju u jugoistočnoj Turskoj, a predsjednik iračke autonomne regije Kurdistana Masoud Barzani najavio da će raspisati referendum o nezavisnosti čim završi borba protiv terorističke organizacije Islamske države.
Isto tako, sirijski Kurdi, Kurdska narodna zaštita YPG, osvojili su velik dio kompaktnog teritorija u Siriji i pred proglašenjem su autonomije i u tom dijelu Sirije. Međutim, usprkos njihovoj nadi i težnjama, kurdska država kakvu zamišljaju još neće ugledati svjetlo dana jer ona nije samo pitanje Kurda već i svjetsko pitanje.
Naime, ni SAD, ni Rusija, ni Europska unija neće podržati neovisnost kurdske države na Bliskom istoku jer bi to destabiliziralo cijelu regiju i dovelo do novih ratova i sukoba. Kurdi, njih oko 40 milijuna, žive na teritoriju četiriju država: Iraka, Sirije, Turske i Irana. Jedino realno što u ovom trenutku mogu očekivati, zbog njihovih zasluga u ratu protiv ISIL-a, jest šira autonomija u tim zemljama, bez mogućnosti na samoopredjeljenje ili odcjepljenje.
Njihova je borba osvojila simpatije mnogih u svijetu, naročito to što u svojim redovima nemaju radikalnih islamista, već štoviše, često se identificiraju s ljevičarskim idejama. No imaju tu nesreću da su se naselili ne prostore danas snažnih država u kojima svoje interese imaju i velike sile. Kurdi će biti iskorišteni u ratu protiv ISIL-a, a onda će im se kazati: Još morate čekati na državu!
>> Kurdski lider Selahattin Demirtaş ima hrabrosti boriti se protiv Erdoğana
dok god je u vlasti basar asad nece, a hassan ne zeli to, hassan haidar je jedan od basara assada podrzalac,zato kada pise pise samo ono sto nece pokazati basar asadove zlocine