Američki predsjednik Donald Trump zapovjedio je povlačenje 9500 američkih vojnika iz Njemačke, čime će američki vojni kontingent biti smanjen na samo 25.000 pripadnika. Ovo će biti najmanji broj američkih vojnika u Njemačkoj od završetka Drugog svjetskog rata, što je smanjenje kojim članice NATO-a na samom istoku Europe, poput baltičkih zemalja ili Poljske, nipošto nisu zadovoljne. Kako bi ih bar djelomično umirili, Bijela kuća najavila je da će dio vojnika biti razmješten u Poljskoj, dio u drugim savezničkim državama, no najveći dio ljudstva bit će povučen natrag u SAD.
Ljutit na kancelarku
Iako američki dužnosnici tvrde da je riječ o dugo planiranom potezu koji je razrađivan mjesecima i koji je u skladu s američkom vojnom strategijom, riječ je očito o "osveti" za svađu s Angelom Merkel. Naime, njemačka kancelarka odbacila je Trumpov plan da ovog mjeseca u Americi održi susret lidera zemalja G7, i to s obrazloženjem da trenutačna situacija s pandemijom koronavirusa još uvijek ne dopušta takav skup. Da u pozadini ipak leži nešto drugo, pokazuje i činjenica da kancelarka Merkel ne želi prisustvovati sastanku ni videokonferencijom.
Nije ovo prvi sukob na relaciji Trump - Merkel, odnosi su prilično zategnuti još od trenutka kada je Trump ušao u Bijelu kuću. Ovo se očitovalo od trenutka kada je bilo jasno kakav stav Trumpova Bijela kuća zauzima prema EU, odnosno još u prvim danima Trumpova mandata kada je planirao u Bruxelles poslati novog američkog veleposlanika Teda Mallocha koji je najavljivao da će njegov posao biti oslabjeti EU. Malloch nakon ovog nije imenovan veleposlanikom, a mjesto prvog čovjeka američke ambasade u Bruxellesu ostalo je prazno gotovo godinu i pol dana. Neprestani sukobi na relaciji Trump - Merkel dodatno su ojačani pitanjem financiranja NATO-a, pri čemu je Trump od Njemačke, ali i od svih ostalih europskih partnera tražio povećanje vojne potrošnje.
Sigurnost u svoje ruke
Paradoksalno, ali vlada u Berlinu uopće nije službeno obaviještena o povlačenju 9500 američkih vojnika iz baza na njemačkom tlu, već je to doznala iz medija. Iako se radi o strateškom pitanju NATO-a, kancelarka Merkel uopće nije bila upitana za mišljenje, već je potpuno iznenađena ovom odlukom.
- Ovo još jednom pokazuje da Trumpova administracija sasvim zanemaruje glavni element vodstva - uključivanje svojih saveznika u proces odlučivanja. Za nas Europljane ovo je još jedno upozorenje i podsjetnik da se trebamo sami pobrinuti za svoju sudbinu i veći dio sigurnosnih pitanja uzeti u svoje ruke - ustvrdio je Johann Wadephul, visokopozicionirani dužnosnik Merkeličina CDU-a.
Inače, diljem svijeta trenutačno je raspoređeno oko 170 tisuća američkih vojnika. Najviše ih je u Japanu, 55 tisuća, potom u Njemačkoj, zatim u Južnoj Koreji, njih 34 tisuće. Znatniji broj američkih vojnika još se nalazi u Guamu, Italiji, Velikoj Britaniji, Španjolskoj, Bahrainu, UAE, Kuvajtu i Turskoj. Mnogi smatraju da povlačenje američkih vojnika iz Njemačke ide samo u korist Rusije i njezina predsjednika Putina.
>> Pogledajte i ovaj video: Prosvjedi diljem SAD-a - Građani se sukobili s policijom
Prebaciti će ih u Poljsku. Ukaskom u NATO Poljske i Rumunjske i dugogodišnjom provjerom njihove privrženosti USA, strateški značaj za USA, prema istoku, gube Turska i Njemačka.