Falklandsko otočje od danas ima jednog, u svjetskim razmjerima vrlo poznatog stanovnika. Kao pilot spasilačkog helikoptera, britanski princ William i vjerojatni budući kralj Ujedinjenog Kraljevstva stigao je u britansku vojnu bazu na otoku gdje će sljedećih šest tjedana "odrađivati" vojnu službu. Princ se još prije sedam godina odlučio na vojnu karijeru, a tijekom 2006. završio je i prestižno vojno učilište Sandhurst na kojem je promoviran u čin poručnika, a u RAF-u je prošao obuku za pilota spasilačkog helikoptera.
Redoviti zadatak
– Zrakoplovni poručnik Wales obnašat će dužnosti samo kao pripadnik RAF-a, a ni u jednom trenutku neće nastupati kao vojvoda od Cambridgea. Šestotjedni boravak na Falklandima uobičajen je za pilote spasilačkih helikoptera u ovome dijelu njihove vojne karijere, objavilo je britansko ministarstvo obrane. S prinčevim dolaskom na Falklande najmanje je zadovoljna Argentina, koja je s Velikom Britanijom zbog ovog otočja 1982. povela kratki rat izgubivši ga nekoliko mjeseci nakon početka borbi. Unatoč gubitku na vojnom polju, Argentina ne odustaje od Maldiva, kako nazivaju to otočje petstotinjak kilometara udaljeno od argentinske obale.
– Princ William dolazi kao pripadnik vojnih snaga svoje zemlje. Argentinski narod žali što prijestolonasljednik Velike Britanije dolazi u uniformi okupatora, a ne s mudrošću državnika koji radi u cilju mira i međusobnog dijaloga – objavilo je argentinsko ministarstvo vanjskih poslova, a pred britanskim su veleposlanstvom organizirani prosvjedi.
"Rat lignji"
Spor oko Falklanda kamen je spoticanja u odnosima Argentine i Velike Britanije jer obje zemlje smatraju da je riječ o dijelu njihova teritorija. Velika Britanija kontrolira otočje već više od 180 godina, no Argentina ga smatra nelegalno otetim i želi njegov povratak. Zbog toga, uz neuspješan pokušaj invazije otprije trideset godina, neprestano vrše ekonomski pritisak na Falklande. Posljednju je takvu akciju Buenos Aires izveo prije nešto više od mjesec dana kada je zabranio brodovima s falklandskom zastavom uplovljavanje u svoje luke, za što je pridobio i Brazil, Urugvaj i Čile. Ujedno je Argentina povela i "rat lignji" protiv Falklanda tražeći od svojih ribara da izlove sve lignje koje od obala Argentine svakog ljeta migriraju prema Falklandskom otočju prije nego one stignu do britanskih teritorijalnih voda i na domet otočnih ribara.
Britanska banda okupirala je Malvine.( nevjerovatno, jos uvijek pod svojom kontrolom drze Gibraltar) Argentina bi trebala uspostaviti prisnije odnose sa Iranom, Rusijom i Kinom, otkupiti stotinjak raketa kojim bi mogli potopiti britanske ratne brodove i prikljuciti otoke matici