"Sve što može poslužiti živomu grijeh je pokopati" - jedna je od najpoznatijih misli pape Ivana Pavla II., koji je poticao i podržavao doniranje ljudskih organa, videći u tome činu veliku etičku vrijednost jer - darivanjem vlastita tijela darujemo dio sebe.
I u BiH su, kako nam potvrđuje predsjednica Donorske mreže BiH i subkoordinatorica za plansko provođenje transplatornog programa, kirurginja u Klinici za kirurgiju UKC-a u Tuzli dr. Jasminka Mujkanović, konačno stvoreni uvjeti za prvu transplantaciju organa s mrtvoga donora - kadavera. Prva bi se takva operacija, nada se dr. Mujkanović, trebala obaviti već ove godine. Užurbano se radi i na jedinstvenoj listi pacijenata u BiH na čekanju za transplantaciju.
Zakoni nisu provođeni
Dosad su se obavljale transplantacije i to samo sa živog davatelja. Iako su zakoni o moždanoj smrti i uzimanju organa za presađivanje, te o tijelima i osobama koje sudjeluju u tome procesu, doneseni još u listopadu 2004., odnosno lani u svibnju, oni, tvrdi dr. Mujkanović, nisu bili provođeni. Dodala je i kako su, zahvaljujući suradnji s KB Merkur iz Zagreba, educirani timovi, te stvoreni prostorni i kadrovski uvjeti i u BiH.
Prim. dr. Marina Bera iz federalnog Ministarstva zdravstva, koordinatorica za transplantaciju u FBiH, kaže kako je javnost važnije upoznati s time što znači doniranje organa nego sa zakonskom regulativom.
Bit je doniranja organa u solidarnosti svih nas, u ljubavi prema drugome, onda kada ne možemo više pomoći svome bližnjemu ili sami sebi. Stoga smo odlučili, i kada je riječ osobi koja je vlasnik donorske kartice u BiH, da se obitelj uvijek pita, bez obzira na nju, vodeći se time kako je najvažnije zaštititi ljudsko dostojanstvo. Bitno je ljude educirati o moždanoj smrti i da nije tada bitno što srce radi kazala je dr. Bera.
Donorske katice
Objasnila je kako je doniranje organa, ustvari, najsloženiji oblik pružanja medicinskih usluga, visokosofisticirana medicina, i valjalo se osigurati sve, od uvjeta za eksplantiranje organa, moždane smrti, obitelji donora, održavanja donora, ekipe koja će presađivati organe, do mjesta operacije...
Cilj je i današnje Skupštine Donorske mreže BiH, najavljene za 12 sati u KCU u Sarajevu, jače se povezati u cijeloj BiH, odrediti koordinatore po županijama i u RS-u. Do sada su tek rijetke sobe bile vlasnici donorske kartice u BiH. Omasovljavanje očekujemo tek nakon našeg boljeg aktiviranja. Vlasnikom donorske kartice moći će se postati bez neke procedure. U dogovoru sa ZZO-ima napravit će se i ugovori, ali i iz određenog proračuna financirat će se transplantacije objasnila je dr. Mujkanović.
I ministar zdravstva FBiH dr. Vjekoslav Mandić bio je optimističan: Nadam se da će se ove godine uistinu uspjeti obaviti prvo presađivanje organa s mrtvog donora kazao je ministar Mandić.
Čin ljubavi i plemenitosti
Predsjednica Donorske mreže BiH, koja će uskoro proslaviti treći rođendan, dr. Mujkanović, kaže kako su se upoznali i s mišljenjima predstavnika vjerskih zajednica o doniranju organa. Stav je svih da je to čin ljubavi i plemenitosti. Jedino su Romi još skeptični prema tome činu. U Katoličkoj crkvi drže kako je presađivanje organa moralno neprihvatljivo ako davatelj ili njegovi koji na to imaju pravo nisu dali svoj izričit pristanak. Papa Ivan Pavao II. poticao je na doniranje organa kako bi svijetu poslao dvije poruke: da je smrt mozga (u skladu s katoličkim moralnim naukom) prekid ljudskoga života, te je želio potaknuti na presađivanje organa od klinički mrtvih osoba kako bi se pomoglo neizlječivim bolesnicima. U Islamskoj vjerskoj zajednici još su 1983. istaknuli kako podržavaju doniranje organa, no pod uvjetom unaprijed potpisanog pristanka. Pripadnici Pravoslavne crkve također podržavaju presađivanje organa ako ono pomaže zdravlju i sprječava bolest. Protestanti, pak, drže, kako doniranje organa pridonosi dobru čovječanstva i izraz je požrtvovanja i ljubavi prema bližnjemu. Židovi smatraju da, ako je netko u prilici dati organ da spasi život drugoga, to je obvezan i napraviti. Budisti drže kako je darivanje organa stvar osobne odluke i služi napretku znanosti i spašavanju života. Jehovini svjedoci, koji se inače protive transfuziji krvi, smatraju kako je doniranje organa predmet slobodne volje, no svi organi i tkiva moraju biti isprani od krvi. (ibć)
Presađivanje jetre više od 200.000 KM
Dr. Jasminka Mujkanović kaže da presađivanje organa u BiH čeka najviše bubrežnih bolesnika, oko 1200 ih je na dijalizi, a njih oko 900 moglo bi pristupiti transplantaciji. Svi hemodijalizni centri u BiH trebat će dostaviti podatke o svojim pacijentima. Dosad je kod nas, za oko tri godine od prve transplantacije, presađeno 70-ak bubrega, 43 u UKC-u u Tuzli. Transplantacija toga organa stoji oko 40.000 KM, presađivanje jetre oko 200.000 do 250.000 KM. Ona napominje kako će se novom regulativom iskorijeniti trgovina ljudskim organima. Po važećim kaznenim zakonima u BiH, kako kaže dr. Bera, prodaja je organa kazneno djelo, a počinitelja se kažnjava zatvorom. (ibć)