ISTRAŽUJEMO

Dopunsko osiguranje za jeftinije liječenje

16.05.2002.
u 00:00

* Po dopunsko osiguranje sa zdravstvenom i osobnom iskaznicom * Do kraja godine očekuje se da će se dopunski osigurati 500.000 građana * Polica počinje vrijediti 15. dana od dana izdavanja

Prihvaćanjem nove liste lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kojom su uvedene nove participacije za 70, a ukinute za 17 lijekova, te povećanjem participacije sa 10 na 25 posto za 24 lijeka u 50 oblika (antibiotici, lijekovi za srce, probavu) aktualizirano je pitanje dopunskog zdravstvenog osiguranja. Iako je cilj povišenja participacija poticati građane da uplate policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, oni su, sudeći po pozivima u našu redakciju, još zbunjeni. Neki su nam se potužili na neupućenost šalterskih radnika HZZO-a u vezi s upitima o polici dopunskog zdravstvenog osiguranja, te što ona konkretno znači u praksi. Provjerili smo šaltere i uvjerili se da službenici HZZO-a znaju koliko i njihovi nadređeni, te da su upoznati s novostima s prekjučerašnje sjednice Upravnog vijeća HZZO-a.

Police od 20. svibnja

- Od 20. svibnja građani mogu u svim ispostavama HZZO-a zatražiti policu dopunskog osiguranja - rekli su nam na šalteru u Ispostavi HZZO-a u Jukićevoj u Zagrebu, a to je potvrdio i Boris Vlainić, voditelj Službe za dopunsko zdravstveno osiguranje Direkcije Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

- Da bi se netko dopunski osigurao, mora biti stariji od 18 godina, a na šalterima svake naše ispostave u Hrvatskoj treba pokazati osobnu i zdravstvenu iskaznicu. Podatke o njemu naši djelatnici upišu u kompjutor, izvrti se polica dopunskog zdravstvenog osiguranja, koju osiguranik potpisuje. Zasad je još nejasno hoće li to biti dva originala police ili polica i kopija. Na kućnu mu se adresu šalje uplatnica, koja može biti mjesečna, polugodišnja ili godišnja, ovisno o njegovoj želji. Za godišnji bi iznos trebao izdvojiti 960 kuna odjednom, no na to ima 10 posto popusta, pa izdvaja 864 kune. Popust je na polugodišnju uplatu police pet, a na tromjesečnu tri posto iznosa, dok umirovljenici nemaju popusta jer su ga imali u startu. Oni na mjesec uplaćuju 50, a ostali građani 80 kuna, dakako na dobrovoljnoj osnovi. Osobe u zanimanjima koja samostalno uplaćuju novac za zdravstveno osiguranje (obrtnici, poljoprivrednici, taksisti...) neće moći uplatiti policu za dopunsko dok ne podmire sve doprinose iz osnovnog zdravstvenog osiguranja - istakao je B. Vlainić.

Stižu reklame

Polica dopunskog zdravstvenog osiguranja počinje vrijediti 15. dana od dana izdavanja, a ako osiguranik u tom roku ne uplati prvi obrok, polica mu počne vrijediti tek kad ga plati. Osobe koje uplate dopunsko zdravstveno osiguranje ne moraju plaćati participacije za liječnički recept, ležanje u bolnici, lječilištima, dijagnostičke pretrage, zubne intervencije (za protezu udio je bio 50 posto cijene, osim za umirovljenike koji su plaćali 25 posto)...

U HZZO-u očekuju da će do kraja godine dopunsko zdravstveno osiguranje uplaćivati najmanje 500.000 građana, a u budućnosti očekuju ukupno oko 1,900.000 građana s policom dopunskog zdravstvenog osiguranja. Za koji dan zavrtjet će se medijske reklame koje bi trebale potaknuti građane da potpišu policu dopunskog zdravstvenog osiguranja.

Hoće li i novac za propagandnu kampanju projekta koji bi trebao državi osigurati kakav-takav novac u sanaciji teškog stanja u zdravstvu biti možda veći od dobiti, teško je prognozirati. No, čini se da država ulazi u upitan projekt jer mnogo je ljudi koji jedva krpaju kraj s krajem, pa im je mnogo izdvojiti i 80, a umirovljenicima 50 kuna na mjesec. Iako su svjesni da bi, razbole li se i liječe, s dopunskom policom bili na dobitku, mnogim osiromašenim građanima to nije malen izdatak.

Gordana Rebić, Mladen Kopjar

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije