Broj zaraženih i preminulih u Srbiji raste iz dana u dana. Da je sve teže, potvrđuje i dr. Ranko Trailović koji je prvo radio u beogradskoj Klinici za pulmologiju KCS-a, a sada je u KBC-u ''Bežanijska kosa''.
– Epidemija korone sada je mnogo gora nego kada je počela. Imamo više zaraženih pacijenata koji dođu s blagim simptomima, a za pola sata završavaju na respiratorima i bore se za život! Medicinski radnici su premoreni, kolabiraju od iscrpljenosti, a u skafanderima je toliko vruće da jedva dišemo – rekao je za Kurir dr. Trailović.
Klinička slika zaraženih je opasnija, objašnjava Trailović, jer se virus brže razvija, a terapija djeluje sporije. Medicinsko osoblje je izmoreno, temperature su jako visoke, a klimatizacijski uređaji ne koriste se zbog mogućeg širenja virusa, dodaje.
>> VIDEO Što se zna, a što se krivo pretpostavljalo o koronavirusu?
Najmlađi pacijent na respiratoru kojeg je liječio imao je 20 godina.
– Stavljanje pacijenata na respirator najteža je odluka! Stalno se preispitujete koji je pravi trenutak za priključivanje na respirator kako bi se pomoglo oboljelom. S vremenom se čovjek navikne, ali stalno ostaje ta briga jesi li ispravno odlučio. Sve to ostavlja trag. Kada gubite nekog, to je za svakog liječnika ljudski, ali i profesionalni poraz. U ovoj epidemiji mnogi su izgubili život, a posebno je teško kad umre mlad čovjek.
Nešto je čudno u Srbiji. Mogu se izvlačiti na to da testiraju više pa imaju i više pozitivnih, ali njihov broj umrlih je ogroman, a to nema veze s testiranjima.