NOVI ZAKON

Drakonske novčane kazne: BiH staje na kraj divljanju na cestama

policija BiH
Foto: Zoran Grizelj/Pixsell
15.02.2017.
u 11:57

Prema statističkim pokazateljima kojima raspolaže javno poduzeće Ceste Federacije BiH, na cestama diljem BiH godišnje pogine oko 380 osoba, dok 11 tisuća bude ozlijeđeno.

U Bosni i Hercegovini od srijede je na snazi izmijenjeni zakon o sigurnosti u prometu kojim su predviđene drakonske novčane kazne za prekršitelje pa se one sada mogu izreći u iznosu do tisuću konvertibilnih maraka (500 eura).

Kazna takve visine previđena je za vozače koji dopuštenu brzinu prekorače za više od 30 kilometara na sat, a ista sankcija predviđena je i za one koji vozilima ubuduće budu upravljali u pijanom stanju.

Policajcima je ipak ostavljena diskrecijska mogućnost da sami procijene koliko će prekršitelji izdvojiti novca za državni proračun jer ih dobrohotni prometnici mogu kazniti, primjerice, s 400 KM, odnosno oko 200 eura.

Onima koji budu imali više od 1,5 promila alkohola u krvi slijedi i obvezna mjera zadržavanja u policijskoj postaji do otrežnjenja, a procjena je kako je za to potrebno najviše do 12 sati, koliko je maksimalno trajanje takvog pritvora.

Najoštrije sankcije u pravilu su predviđene za višestruke prekršitelje i sve one za koje policija procijeni da se bezobzirno ponašaju u prometu.

Prvi put sankcioniraju se i oni vozači koji bespotrebno stvaraju buku, primjerice namjernim škripanjem guma, a takve će ovo zadovoljstvo ubuduće stajati između 50 i 250 KM (25 do 125 eura).

Povećane su i kazne za one koji pri vožnji koriste mobitele, pješacima je tijekom kretanja po prometnicama zabranjeno držati slušalice u uhu, a zakon je sankcije previdio i za bicikliste koji se ne pridržavaju propisa.

Nametanje novih zakonskih rješenja i oštrijih sankcija pokušaj je vlasti da smanji broj prometnih nesreća i smrtnih slučajeva u zemlji koja ima jednu od najgorih cestovnih mreža u Europi i gdje ljudi svakodnevno riskiraju život vozeći se loše održavanim i nepreglednim prometnicama, na kojima nisu rijetka ograničenja brzine na samo 30 do 40 kilometara na sat.

"Očekujemo da ćemo primjenom ovih zakonskih odredbi prometnu kulturu podići na višu razinu te kako će se broj prekršaja, a samim tim i broj stradalih u prometnim nezgodama, znatno smanjiti kako bismo bili na razini prosjeka zemalja Europske unije", kazao je lokalnim medijima, u povodu stupanja na snagu novog zakona, pomoćnik ministra prometa i komunikacija BiH Zoran Andrić.

Prema statističkim pokazateljima kojima raspolaže javno poduzeće Ceste Federacije BiH, na cestama diljem BiH godišnje pogine oko 380 osoba, dok 11 tisuća bude ozlijeđeno.

Stopa smrtnosti u prometu u BiH jest oko 10,3 poginulih na 100 tisuća građana, što je oko tri puta više nego u zemljama zapadne Europe. 

>> Tri mlade osobe poginule u teškoj prometnoj nesreći u BiH

>> Hrvatski državljanin poginuo u sudaru s kamionom u BiH

Komentara 3

TP
tugomir.pokas
13:00 15.02.2017.

Ne putujem tuda jer tamo na cesti vlada bezzakonje koje najviše koriste tamošnje entitetske milicije.Ovakve kazne su samo eldorado za policijske službenike.

ST
stefj
13:00 15.02.2017.

Kakve su im ceste i vozni park, dobro je da ih ne pogine duplo više. Na dobrom dijelu prometnica bilo bi dobro da uopće zabrane promet... Uvođenjem drastičnih kazni pokušava se popraviti statistička slika jer država nije sposobna popraviti ceste. Slično je i kod nas, jačim kaznama protiv vozača jer im država nije u stanju održavati i napraviti pristojne ceste... Najbolji primjer da je stvar u kvaliteti infrastrukture i voznog parka je Njemačka, gdje je broj nesreća na autocestama mali postotak svih nesreća, a nema ograničenja brzine...

DU
Deleted user
13:46 15.02.2017.

Nema više ko nekad na kružnom toku znak max 20 min,odsada može samo max 5 minuta

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije