Posao snova

Družba Pere Kvržice za 21. stoljeće: Vodenica nije samo ukras

Mlin, Komerički (1)
Foto: Robert Anić/Pixsell
1/5
22.09.2012.
u 18:00

Obnova mlina iz bajke, koji je sagrađen davne 1904., trajala je pune četiri godine

Družba Pere Kvržice s nama je i u 21. stoljeću, no ovoga je puta nije osnovao Mato Lovrak nego obitelj Komerički iz Bregane. Poput književnih junaka iz Velikog Sela svojim rukama obnovili su stari mlin u Maloj Jazbini nedaleko od Samobora i pustili ga u pogon.

– Gospodarstvo, koje smo nazvali Mlin iz bajke, sagradili smo sin, šogor i ja. Trebale su nam četiri godine da pokrenemo mlin koji je sagrađen 1904. Dobili smo i poticaje grada Samobora – oko 40.000 kuna – jer se mlin ubraja u materijalnu baštinu – kaže Božidar Komerički, koji sa suprugom Marijom, sinom Renatom i još 40 zaposlenih održava obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo kojega je glavna djelatnost proizvodnja kruha i kolača. Mlin, kako kažu, ne smatraju poslom, nego užitkom.

– Radili smo ga s dušom i srcem, više iz gušta i ispunjenja jer je to nešto drukčije, to je mir i priroda i to se ne može usporediti ni s čim – ističe Marija Komerički.

Kladom zaustave potok

Dok su mlin obnavljali, obišli su gotovo sve slične vodenice u Hrvatskoj, no malo tko, kažu, ima takav koji je u funkciji. Uglavnom služe samo kao ukras za turiste.

– Htjeli smo sami proizvoditi brašno, pa smo otac i ja završili školu za mlinare, bez koje ne bismo mogli raditi – kaže sin Renato.

A mlin iz 1904. uistinu zahtijeva posebnu brigu. Kada se žele koristiti vodenicom, potok Bistrec, koji teče uz sam mlin, doslovce zaustave tako što veliku oplavnicu, kladu koja stoji nad potokom, spuste u korito. Tada se kotač zavrti, a mlin počne izbacivati usitnjeno brašno. Osim toga mlina, koji radi na vodu i proizvede 50 kilograma kukuruznog brašna na sat, rabe i mlin na struju, koji ipak radi brže i više.

– Od toga dobijemo po satu 120 kilograma brašna i na njemu meljemo pšenicu. Željeli smo se orijentirati na zdraviju hranu, a u tome je ključan mlin na kamen – kaže Renato.

Od brašna koje samelju rade kruh u svojoj pekari, a uskoro će izgraditi i krušnu peć na imanju, gdje će primati turiste željne seoskog života.

Vrtići i team building


– Lokalno stanovništvo kod nas može mljeti svoju pšenicu i u početku to nećemo naplaćivati – kaže Božidar. Na imanju osim brašna proizvode i svoje vino. Uglavnom rade prema narudžbi i vikendom, kad primaju školske i vrtićke grupe te tvrtke na team building. Tijekom sljedeće godine namjeravaju sagraditi dječje igralište i šetalište do izvora potoka te omogućiti gostima da ondje jednog dana i prespavaju.

Komentara 2

NO
norivrganji
11:25 23.09.2012.

Imam privilegij i osobno poznajem članove ove izuzetno vrijedne obitelji. Kad ljudi imaju snove i cilj, onda nastaju ovakvi rezultati. Ponovo se pokazuje da su obitelj i težak rad osnova svega. Svaka čast i sretno.

DU
Deleted user
07:13 24.09.2012.

To su pravi Hrvati. Takvi su većinom svi kajkavci!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije