Javna dražba

Država planira prihod od 154,8 milijuna eura

storyeditor/2023-01-16/PXL_230717_17443738.jpg
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
1/3
17.01.2023.
u 09:25

Počela javna dražba za izdavanje dozvola za šest frekvencijskih pojaseva

Provođenje postupka nadmetanja za izdavanje dozvola za upotrebu radiofrekvencijskog (RF) spektra je počelo, objavila je jučer Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM). Ako se proda sav spektar, državni bi proračun trebao uprihoditi 154,8 milijuna eura koliko iznosi ukupna početna cijena svih blokova za nadmetanje za nacionalno pokrivanje. U javnoj dražbi sudjeluje pet telekomunikacijskih operatera, tri na nacionalnoj (HT, A1, Telemach). Za dražbu na regionalnoj razini javila su se dvije kompanije - Digicom i Markoja.

Prilike za manje

Riječ je o postupku javne dražbe za dodjelu prava uporabe za frekvencijske pojaseve 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz i 3600 MHz koje se koriste za mreže pokretnih komunikacija svih generacija (2G, 3G, 4G i 5G), a za koje dozvole istječu krajem ove godine.

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Proces je pokrenuo HAKOM u jesen 2022., dok su u studenom objavili imena kompanija koje su ispunile sve uvjeta i predale zahtjeve za frekvencije. Jučer je pak počeo proces javne dražbe na nacionalnoj razini, dok će onaj na regionalnoj razini (za frekvencijski pojas 3400 do 3600 MHz) početi nakon što prvi bude završen. Upravo bi ovaj drugi, ističu iz HAKOM-a, trebao stvoriti prilike za poslovanje manjim i regionalnim operaterima kako bi se potaknula raznovrsnost usluga, a krajnjim korisnicima omogućila mogućnost izbora. Odluka o dodjeli očekuje se, izvijestio je regulator, do kraja ožujka, a dozvole će biti izdane na razdoblje od 15 godina, uz mogućnost produljenja za narednih pet godina. Za format oba nadmetanja, objašnjavaju iz HAKOM-a, odabrano je simultano nadmetanje u više krugova (Simultaneous Multi-Round Auction - SMRA), dok će konkretan smještaj frekvencijskih blokova po ponuđaču biti određen u dodatnom krugu nadmetanja putem zapečaćenih ponuda.

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL, ilustracija

Početna cijena frekvencijskih pojaseva na nacionalnoj razini kreće se od 700.000 eura (2500 do 2690 MHz) do 7 milijuna eura (791 do 862 MHz). Na regionalnoj razini pak cijene po bloku kreću se od 1900 eura u Ličko-senjskoj županiji do 38.000 eura u Gradu Zagrebu.Sva tri telekomunikacijska operatera koji sudjeluju u javnoj dražbi nisu htjela komentirati proces niti cijene. Iz HT-a poručuju da nemaju praksu komentirati natječaje kao niti moguće ishode. Iz A1 ističu da u postupku javne dražbe sudjeluju “s ciljem značajnog ulaganja u još bolje korisničko iskustvo u mobilnoj mreži”. Iz Telemacha nisu ništa komentirali.

’Dodatno promislite’

Natječaj dolazi u vrijeme najave povećanja cijena telekoma koji ga opravdavaju usklađivanjem s prosječnom godišnjom stopom inflacije, a ministri gospodarstva i prometa poručili su im da “dodatno promisle o podizanju cijena”. 

>> VIDEO: Loše stanje u Klinici za ortopediju Šalata

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije