Nakon što su proveli godine u napuštenim srpskim kućama, prognanim Hrvatima vlast retroaktivno poslala ugovore o višim najamninama

Država prodaje srpske kuće, Hrvati ucijenjeni

obz_drzava_tx.jpg
import
16.06.2006.
u 19:01

Nakon što su izgubili svoje domove u rodnoj Bosni i Hercegovini te u Vojvodini, mnoge prognane Hrvate, njih desetak tisuća, čeka novo progonstvo. Ovaj put iz Hrvatske.
Naime, nakon što su deset i više godina proveli u napuštenim srpskim kućama koje je država otkupila od bivših vlasnika, prošlog su im mjeseca iznenada počeli pristizati neki "čudni" ugovori za najam kuća u iznosu od 2,64 kune po četvornome metru.

Tako nekima mjesečna najamnina iznosi i do 500 kuna. Ne potpišu li ugovor, morat će napustiti svoje domove. A vrhunac je cijele priče to što država traži da se najam plati retroaktivno  od 1. siječnja 2006. godine, premda nitko o toj novoj odluci Vlade nije imao pojma. Dakle, to bi po obitelji, koja se ionako prema primanjima ne bi mogla nazvati ni prosječnom hrvatskom, iznosilo oko 3000 kuna.

 Mi želimo otkupiti te kuće, a ne plaćati najam. Nije nam jasno zašto nam ih ne daju u otkup  složni su naši sugovornici koje smo posjetili u Okučanima, a taj problem muči sve prognanike u Hrvatskoj.
 Država im od 1995. godine obećava da će moći kupiti te kuće, ona im daje socijalnu pomoć, a sada im to uzima za najam  ispričao nam je lokalni veterinar Mario Bokulić, haesesovac koji se u Okučane s obitelji doselio radi posla. Kuću je, srećom, imao čime kupiti.
Kuću bi želio kupiti i vojvođanski prognanik Marko Topal koji radi u poljoprivrednoj zadruzi, a želi se baviti poljoprivredom jer je po zanimanju poljoprivredni tehničar.

Pomoć države
 Kako da ulažem novac u proizvodnju kad nemam u što, ništa nije moje, a tu sam već 11 godina  požalio nam se okučanski neženja. Novac za obnovu nije tražio niti je podnio zahtjev jer je, kako kaže, sam sve rješavao i, na sreću, nije mu bila potrebna pomoć države.
No, te sreće nije tročlana obitelj Marušić koja je došla iz Banje Luke  dva brata i majka, a uskoro bi se u kuću koju hitno treba obnoviti trebala useliti i supruga jednog od braće, Ivice. Za obnovu nije ništa dobio premda je tražio. Ivica je mali obrtnik, ima mali staklenik koji bi želio proširiti i baviti se plasteničkom proizvodnjom.

 Brat i ja želimo na zemlji napraviti malu pilanu, ali kako kuća nije naša, ne možemo  kazao je Ivica Marušić koji mjesečno za kuću punu vlage mora plaćati 200 kuna.
Iz Dervente su prije deset godina došli i Mandiri, a u kuću u Okučanima uselili su se 2002. godine. Mala djeca Ira i Julij roditelje ne viđaju često danju. Majku vide navečer, a oca Juru tek vikendom. Razlog? Majka svakog dana u ranu zoru putuje u Dugo Selo na posao u jedan starački dom, a otac radi u Zagrebu u jednoj građevinskoj tvrtki.

 Želimo ostati ovdje, ali ako nam se omogući kupnja kuće  rekao nam je dida Stipo. Kaže da su predali zahtjev za kupnju kuće, ali odgovora još nema, a za kuću plaćaju 250 kuna mjesečno.

Žalostan primjer
Još jedan u nizu žalosnih primjera funkcioniranja naše države jest obitelj Mirka Ojdanića koja je u Ratkovac, selo nadomak Gornjim Bogićevcima i Okučanima, stigla iz progonstva u Berlinu. Otac Mirko radi povremeno u Hrvatskim šumama, kad ima posla, a majka Snježana bubrežni je bolesnik.
 Kad smo ušli u kuću, sve je bilo spaljeno, ničega nije bilo. Ono što sam imao od ušteđevine potrošio sam na uređivanje kuće  žali nam se Mirko. No, na žalost, ta ušteđevina nije dotekla za sve pa danas Ojdanići imaju na kući prozore koji se ne mogu otvoriti. Samo staklo. Nisu imali ni vode ni struje pa su morali sami kopati bunar kako bi se imali čime oprati. A za struju su se pobrinuli privremenim električnim priključkom koji je s vremenom postao stalni.

Komisija za procjenu kuća nikad nije posjetila nijednu od tih obitelji, ne zna u kakvom su im stanju kupaonice u kojima se isprepleću električne i vodovodne instalacije, urušavaju se krovovi i zidovi. Ali svejedno svi plaćaju istu cijenu u Hrvatskoj.

A država? Kažu da planira prodati kuće, i to do kraja ove godine.
 Osnovni motiv za provođenje cijelog ovog postupka jest početak prodaje državne imovine  istaknula je glasnogovornica Ministarstva razvitka Marina Halužan. Najamninom i ugovorima može se dokazati da se ti ljudi zaista koriste tim kućama premda su dosad plaćali od jedne do 50 kuna. Ni mi nismo dobili obrazloženje zašto nisu prije obaviješteni da će morati plaćati po novim tarifama. Ali za one koji će uspjeti platiti najamninu dobra je vijest da će im se ta cijena uračunati u konačnu cijenu kuće, naglašavaju u državnim institucijama.


Prodaju unatoč zabrani

U selu Gornjim Bogićevcima u neposrednoj blizini Okućana prodaje se desetak kuća. Sve su obnovljene i u vlasništvu su Srba. Kuće je obnovila Hrvatska, a unatoć zabrani prodaje koja traje deset godina, na kućama su izvješeni brojevi na koje se vlasnike može nazvati. Nazvali smo jednog vlasnika (podaci poznati redakciji) koji prodaje tek obnovljenu kuću od 80-ak ćetvornih metara. – Prije rata bila je to montažna marlesica, ali je srušena pa je nakon rata obnovljena i sazidana od cigle – kazao je vlasnik koji danas živi u Srbiji. Kuću prodaje za 45.000 do 50.000 eura, a uz nju je i velika okućnica. Istiće kako su papiri ćisti, a na pitanje kako su ćisti ako postoji zabrana prodaje obnovljenih kuća na deset godina, naš sugovornik napominje da je tu rijeć samo o “administrativnoj zabrani”. – To je moje i ja ću s tim raditi što hoću, nitko mi ne može zabraniti – porućio je. Napominje da je razgovarao s jednim odvjetnikom, bivšim sucem iz Gradiške, koji mu je rekao da s prodajom neće biti problema bude li kuću htjela kupiti fizićka osoba. Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka mora se poslati molba za prodaju, a ono u principu uvijek pošalje pozitivan odgovor te odobri prodaju i prijenos vlasništva.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije