Ne dođe li do hitnog rješenja, opskrba lijekova i liječenje u RH postat će ozbiljno ograničeni. Iznos ukupnog duga države prema veledrogerijama, ljekarnama i proizvođačima doseže rekordnih 6,5 milijardi kuna, dug je u tri godine udvostručen, što je negativni primjer nelikvidnosti u cijelom hrvatskom gospodarstvu, poručuju iz HUP-a.
Prvi su put zajednički različiti dionici lanca opskrbe lijekovima u RH - Koordinacija veledrogerija, Udruga ljekarnika i Udruga proizvođača lijekova pri HUP-u, na konferenciji za medije uputili javnosti i relevantnim institucijama alarmantni apel zbog kontinuiranog rasta dugova, koje generiraju bolnice nedostatnim plaćanjem za već isporučene lijekove, kao i potpuni izostanak plaćanja HZZO-a prema ljekarnama od sredine siječnja 2021. Opskrba lijekovima, a time i liječenje u RH, mogla bi uskoro postati ograničena, što će najviše osjetiti sami pacijenti.
- I dalje se prekoračuju novi rekordi, dugovi su dosegli 6,5 mlrd kuna. Situacija nikad nije bila gora: bolnice bolnice su prestale s plaćanjem, HZZO je prestao s plaćanjima prema ljekarnama, veledrogerije su počele zaustavljati isporuke prema bolnicama, a dobavljači odnosno proizvođači prestaju s isporukom prema veledrogerijama. Rješenja ni prijedloga nema. Više od 20 bolnica je u toj situaciji, sve više kliničkih centara pa je zdravstvena skrb ozbiljno ugrožena i ograničena. O posljedicama me strah i pomisliti - rekla je Diana Percač, predsjednica HUP- Koordinacije veledrogerija. Kad veledrogerije ostanu bez lijekova, doći će do prekida opskrbe, dodala je, jer stanja na skladištu ograničena su i kod veledrogerija i kod proizvođača, tvrdi.
- Od siječnja nijednu kunu HZZO nije uplatio u ljekarnički sustav - ukazao je na nemoguću situaciju Mihael Furjan, predsjednik HUP-a, zatraživši da država predloži dugoročno rješenje. U bolnicama opskrbljuju više od 80% količina, javljaju se na natječaje gdje jedan dobavljač dobije obvezu opskrbe cijelog tržišta - što će se dogoditi kad jedan dobavljač zaustavi isporuku, postavlja pitanje.
Dug samo od prosinca do kraja veljače narastao za više od 900 milijuna kuna, a čak 20% bolnica od početka godine potpuno je prestalo s plaćanjem lijekova, čime ustanove u vlasništvu države posluju nezakonito, kršeći odredbe zakona o rokovima plaćanja, u kontinuitetu, već 25 godina, upozoravaju iz HUP-a. Dug za lijekove i medicinske proizvode veći je od 4% državnog budžeta.
- Dug prema ljekarnama nikada nije tako brzo rastao: od 70-80 dana prošle godine danas je na više od 160 dana, a u zadnjih
godinu dana dug je narastao tri mjeseca preko zakonskog roka, na ukupno milijardu i 700 milijuna kuna. Značajan broj ljekarni neće moći izdržati plaćanje u slučaju da nas zatraže podmirenje dospjelog duga, što je posebno velik problem u manjim
sredinama jer bi se time pacijentima ozbiljno ugrozila dostupnost lijekova - rekao je Ante Mandić, predsjednik Udruge ljekarnika pri HUP-u.
U interesu preko 5000 zaposlenih i 10.000 dobavljača, moramo poduzeti ozbiljne korake kako ne bismo ugrozili puno širu mrežu gospodarskih subjekata. Iako smo do sada uvijek nalazili načina da ne zaustavimo isporuke lijekova neke naše članice
već su bile prisiljene započeti s ograničenim isporukama prema veledrogerijama, a drugi će uskoro biti u istoj situaciji“, naglasio je Jerko Jakšić, predsjednik Udruge proizvođača lijekova pri HUP-u, podsjetivši da je Hrvatska u pandemiji jedna od rijetkih zemalja u kojima nije došlo do nestašica lijekova.
Potrošnja lijekova značajno se smanjila - čak 15% je manja prodaja generičkih lijekova u odnosu na prošlu godinu, u onkologiji 15-20% .
Ograničenim se isporukama ne smanjuje dospjeli dug bolnica, on raste, dok se donekle smanjuje novi dug. Predstavnici opskrbe lijekovima traže hitno podmirenje duga za već isporučene lijekove, u protivnom, veledrogerije će u idućim tjednima biti prisiljene pokrenuti tužbe i blokade, ako se uskoro ne nađe rješenje koje će omogućiti stabilnost zdravstvenog sustava, poručuju.
HDZ ekonomija