‘Probno markiranje’: Organizirano učenje gimnazijskog gradiva pripremljeno za 12 tisuća učenika

Dvije trećine maturanata strukovnih škola neće na poduku za maturu

maturanti
Davor Puklavec / 24 sata
25.10.2009.
u 18:45

Opravdanje je djece da su preopterećena, kažu ravnatelji, a mnoge učenike obeshrabruju i loši rezultati koje su postigli na probnim testovima provedenim prošlog proljeća

Iako je gotovo 90 posto učenika srednjih strukovnih škola polagalo probnu državnu maturu, sve manje ih je zainteresirano za nadoknadu gradiva koja im je organizirana po školama i omogućava im da usvoje razliku u gradivu između svojih i gimnazijskih programa. Iako u Ministarstvu obrazovanja nemaju precizne podatke koliko učenika nadoknađuje gradivo, neslužbeno doznajemo da su od 12-tak tisuća, koliko ih se prijavilo za to, do danas dvije trećine odustale.

Zašto odustaju
– Planiramo u drugom polugodištu opet organizirati tu dodatnu poduku jer je gotovo 90 posto naših učenika zainteresirano za državnu maturu. Prošle smo godine krenuli s pojačanom nastavom, ali je većina djece od toga odustala – kaže ravnateljica Veterinarske škole Smiljana Gamulin.

Opravdanje za odustajanje je preopterećenost drugim obvezama. Ravnateljica Smiljana Gamulin dodaje da su neke škole potpuno odustale od dodatne poduke učenika, što zbog nedostatka novca, što zbog slaba zanimanja đaka. Pokusnu državnu maturu riješili su osrednje, a ravnateljica Gamulin vjeruje da će polovica njezinih maturanata, uz stručni završni ispit, polagati i državnu maturu.

U Školi primijenjenih umjetnosti taj će broj vjerojatno biti znatno veći.

Deblji kraj
Za maturante je organizirana dodatna nastava iz matematike, a hrvatski i strani jezik intenzivnije rade u redovitoj nastavi. Ravnatelj zagrebačke Prve tehničke škole Tesla Zoran Krivačić priznaje da su rezultati njegovih učenika na pokusnoj državnoj maturi bili loši jer su znali da to neće imati utjecaja na ocjene. Rezultat iz matematike je bio dobar, program je sličan gimnazijskom, no zato su u hrvatskom i stranom jeziku posve podbacili.

– Kao da još nisu svjesni da će im to biti kriterij za upis na fakultet – kaže Krivačić.

Predsjednik Sindikata “Preporod” Željko Stipić drži da se ne mogu na brzinu nadoknaditi goleme razlike između gimnazijskih i programa strukovnih škola.

– Deblji kraj će izvući učenici – zaključuje Stipić.

Ključne riječi

Komentara 2

Avatar punkufer
punkufer
10:53 26.10.2009.

Inače, na hrvatskom je \"što\", a ne \"šta\". Ovima bi bolje bilo da se uhvate knjige nego da paradiraju s nepismenim natpisima. ispite na maturi su dobri učenici rijfešili dobro, a loši loše. To je i smisao tog ispita. Nemaju se što buniti.

AH
Ahrador
20:02 26.10.2009.

S razlogom su napisali ŠTAAA? Omg...zar ne shvacas poantu?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije