Njemačke zdravstvene službe napokon su s rajčica, krastavaca i zelene salate i službeno skinule krivnju za epidemiju EHEC-a te su svježe sojine klice označile kao najvjerojatniji izvor epidemije. Priopćenje su na svojim stranicama zajedno sročili Institut Robert Koch, Savezni ured za zaštitu potrošača i sigurnost živežnih namirnica (BVL) i Savezni institut za ocjenjivanje rizika (BfR) pa je utoliko uvjerljivije.
Drvlje i kamenje iz EU
Činjenica je međutim da je prvo ovako određeno priopćenje došlo nakon što su vladu Angele Merkel, posebno njemačko ministarstvo zdravstva, kritizirali njemačka opozicija, niz europarlamentaraca, resorni povjerenik EK-a, pa čak i nekoliko stranih diplomata u Njemačkoj koji su anonimno davali izjave za medije.
Njemačkom ministru zdravstva Danielu Bahru predbacivalo se da je na početku epidemije pogrešno procijenio njezin potencijal te da se neoprostivo lutalo s izjavama o riziku pojedinih namirnica, zbog čega su velike štete pretrpjeli poljoprivrednici. Krizno se vodstvo optuživalo da je sasvim podbacilo, a povjerenik za zdravstvo EK-a John Dalli upro je prstom u Berlin zbog loše suradnje sa stručnjacima iz EU i svijeta.
Mlađahni liberal Daniel Bahr, imao je stoga u četvrtak pune ruke posla s medijima. U pravilu s popravljanjem političke štete.
– Ne mogu reći da je komunikacija bila optimalna – izjavio je Bahr za ZDF, suočen s pritužbama da su izjave iz regionalnih zdravstvenih ministarstava o mogućim izvorima zaraze doveli do panike kod građana koji više nisu znali što smiju jesti.
– Sporne informacije potjecale su prije svega od samoprozvanih stručnjaka, protiv čega nisam mogao ništa učiniti – kazao je Bahr, ne odgovorivši jesu li se u organizaciji koja se bori s epidemijom, primjereno podijelile nadležnosti između pokrajina i saveznih vlasti.
Spiegel je jučer priopćio da su na farmi u Bienenbüttelu, koja je i inače bila sumnjiva, uzročnici Escherichije coli pronađeni na sojinim klicama. Na Bahrov užas, napokon dobru vijest priopćio je donjosaski ministar zdravstva Johannes Remmel, inače član Zelenih, na saveznoj razini opozicijske razine.
Gdje se pogriješilo
Institut Robert Koch opisao je što se sve poduzelo u otkrivanju namirnica koje su uzrokovale zarazu, iz čega se iščitava i gdje se pogriješilo. Nakon prvih ispitivanja pacijenata zaključilo se da su oboljeli iznadprosječno često jeli krastavce, rajčice i zelenu salatu. No, uslijedilo je istraživanje restorana, hotela i kantina koje su posjetili neki od oboljelih te je uočeno da su gosti koji su jeli sojine klice obolijevali 8,6 puta češće od ostalih.
Potom se prionulo ispitivanju uzorka od svih oboljelih te je uočeno da se 30% njih sjetilo da su u trenutku zaraze jeli klice, dok je ispitivanje na uzorku iz zdrave populacije pokazalo da se njih samo 9% moglo sjetiti da su nedavno koristili tu namirnicu. Zdravstvene vlasti naložile su da se u objektima gdje je bilo zaraženih, unište zalihe klica iz tog razdoblja. Građanima je poručeno da ostalo svježe povrće mogu jesti bez bojazni. Institut Robert Koch priopćio je da je do sada u Njemačkoj umrlo 26 osoba i da epidemija posustaje. Sada slijedi istraga kako je agresivni soj E. coli uopće dospio u klice.
Pa hoće li se već jednom dogovoriti ŠTO JE KRIVO ZA ZARAZU. Čas su krivi krastavci, pa onda klice graha, a sada klice soje. Valjda se zna što su ljudi jeli pa bi to trebala biti i polazna točka za traženje ubojitog uzročnika. Ovakva naklapanja dovode u sumnju laboratorijska istraživanja i uopće ozbiljnost ispitivanja. Vrlo čudno i vrlo neprofesionalno.