SIK

Efekte smanjenja stope PDV-a trebaju osjetiti radnici na plaćama

PXL_120112_666
Goran Kovačić/PIXSELL
12.01.2012.
u 12:38

Novac koji ostane turističkim tvrtkama ne bi smio biti predmet bogaćenja njihovih, ionako prebogatih vlasnika, kazao je Bulić

Sindikat Istre i Kvarnera podržava smanjenje stope PDV-a na turističke usluge, kazao je danas u Rijeci predsjednik SIK-a Bruno Bulić, no, kako je istakao, treba točno definirati u što će se novac koji ostane turističkim tvrtkama usmjeriti. 

– Svakako ne bi smio biti predmet bogaćenja ionako prebogatih vlasnika turističkih tvrtki ili privatnih turističkih djelatnika. PDV se ne može usmjeravati na temelju časne “pionirske” riječi, već to mora jasno biti određeno zakonom ili uredbom. Efekte smanjenja stope PDV-a trebaju osjetiti i radnici na svojim plaćama, što je ministar nabrajajući učinke od toga smanjenja zaboravio. Nabrojio je smanjenje cijena turističkih usluga, povećanje investicija, ulaganje u kvalitetu, povećanja radnih mjesta u turizmu, ali ne i plaće – kazao je Bulić te naveo primjer Francuske, gdje je preduvjet za snižavanje stope PDV-a na 5,5 posto, osim povećanja investicija bio i povećanje mase plaće, kroz otvaranje novih radnih mjesta i povećanje postojećih plaća radnika. Bulić je podsjetio da ministar Veljko Ostojić, kao dobar poznavatelj prilika u turizmu, zna da su plaće turističkih radnika podcijenjene, a da su glavni argumenti poslodavaca velika porezna opterećenja. Nema direktora u turizmu koji, uz sve beneficije, ima plaću ispod 20 tisuća kuna, kazao je Bulić. I predsjednica Odbora za turizam SIK-a Marina Cvitić drži da obećanja o namjeni razlike od PDV-a nisu dovoljna, već se sve treba definirati kroz zakonske akte ili uredbe. Upravo je prošla turistička sezona pravi primjer, kazala je Cvitić.

– Unatoč izvrsnim rezultatima, ni nakon sezone plaće radnika nisu povećane. Prosječna plaća radnika u turizmu je 4606 kuna, 18 posto niža u odnosu na prosječnu plaću u Hrvatskoj – kazala je Cvitić te dodala da je teško očekivati smanjenje cijena u turizmu, osim u predsezoni i posezoni, jer cijenu diktira tržište, odnosno ponuda i potražnja. 

– No, pozitivan je efekt ako se snižavanjem cijena produlji predsezona i posezona, sezonskim radnicima produlji rad na određeno vrijeme, a dijelu omogući i stalni radni odnos – kazala je. U SIK-u pozdravljaju najavu oporezivanja imovine turističkih kompanija koja nije u funkciji. Upravo takvih primjera ima u Primorsko-goranskoj županiji, kao što je opatijski hotel Paris u vlasništvu tvrtke IN-MAR i Haludovo na Krku. Podržavaju i najavu restrukturiranja i privatiziranja još uvijek neprivatiziranih hotelskih tvrtki. Svaki je objekt zlata vrijedan i zbog zapošljavanja radnika, kazao je Bulić te najavio sutrašnji sastanak s ministrom Ostojićem zbog stanja u crikveničkom Jadranu. Još ima “dugoprstića” koji bi željeli “razbucati” Jadran, pa čak i nekih struja u Ministarstvu turizma koje zagovaraju njegovu podjelu, rekao je Bulić.

Ključne riječi
sik

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije