”Hrvatska je ispunila kopenhaške političke kriterije za članstvo u Europskoj uniji”, najvažniji je zaključak u nacrtu izvještaja o napretku Hrvatske koji će povjerenički kolegij Europske komisije dobiti na stol u utorak. Ti kriteriji obuhvaćaju postojanost demokratskih ustanova, vladavinu prava, poštivanje ljudskih prava i prava manjina, te prihvaćanje političkih ciljeva EU. Unatoč tome, u nacrtu izvještaja EK Hrvatsku potiče da nastavi rješavati manjinska i izbjeglička pitanja, a zamjera joj i “ograničen napredak” u preobrazbi javne uprave.
Glavni gospodarski kriterij, postojanje djelotvornoga tržišnoga gospodarstva, EK Hrvatskoj priznaje već godinama, dok za onaj drugi, sposobnost da se nosi s konkurencijom na jedinstvenome europskome tržištu, mora ispuniti ključan uvjet za zatvaranje pregovora o poglavlju Tržišno natjecanje: prihvatiti planove preustroja brodogradilišta usklađene s europskom pravnom stečevinom, piše u nacrtu izvještaja.
Pravni kriterij, usvajanje cjelokupne pravne stečevine EU, Hrvatska će ispuniti kada pojača preobrazbu pravosuđa i pruži uvjerljive dokaze da ono postaje neovisnim i učinkovitim, kao i dokaze o borbi protiv korupcije i organiziranoga zločina. EK ponovno ističe nedostatan progon korupcije na visokim razinama vlasti te i dalje nejasno financiranje političkih stranaka. Također mora posve surađivati s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju i nastaviti progoniti ratne zločince.
– Pristupni pregovori s Hrvatskom ušli su u završnu mijenu te svim zemljama iz postupka proširenja pokazuju da je pristup u EU zaista moguć ispune li se nužni uvjeti – ohrabruje EK. No, usprkos odluci zemalja članica da će u zadnjoj mijeni pregovora objaviti ciljni datum za ulazak u članstvo, toga u nacrtu ovogodišnjega izvještaja nema.
Ovo bi trebao biti posljednji cjeloviti izvještaj o napretku prije ulaska Hrvatske u EU. Zemlje članice očekuju da ih EK još jednom izvijesti, ali samo o poglavljima Tržišno natjecanje te Pravosuđe i temeljna prava, kada Hrvatska ispuni uvjete za njihovo zatvaranje.
+ Što dalje od smrdljive, sotonističke EU-ropske unije, to bolje za nas. Napravila nam je zla koliko i Srbija, koju je i podržavala u genocidu nad Hrvatima a to čini i danas.