Nismo očekivali onakvu reakciju premijera Milanovića, neslužbeno priznaju sugovornici u Europskoj komisiji. Nastup koji su neki mediji opisali kao pokazivanje zuba Bruxellesu nije ih iznenadio, no, kaže jedan predstavnik u neslužbenom razgovoru, ne očekujete takav nastup od jednog šefa Vlade, pogotovo vlade države koja je još u procesu monitoringa. Uz neslužbene reakcije na Milanovićev istup službeno je reagirao glasnogovornik za proširenje Peter Stano objašnjenjem zbog čega je EK u prvom izvješću o monitoringu izrazila zabrinutost Vladinom namjerom da imenuje Čačića i Linića u NO Ine.
– U poglavlju 23 Komisija je razgovarala s hrvatskim vlastima o zakonodavstvu za sprečavanje sukoba interesa. To je zakonodavstvo promijenjeno u dijelu koji se odnosi na kriterije za izbor u nadzorne i upravne odbore. Komisija je zabilježila da su raniji kriteriji odbačeni i da mora postojati snažan sustav sprečavanja korupcije –izjavio je glasnogovornik i dodao kako ne postoji jedinstven model koji bi poslužio kao uzor, ali posao Komisije je da nadgleda provode li se dogovorene i izglasovane reforme.
– Pozivamo Hrvatsku da nas konzultira prije nego uvodi daljnje promjene – rekao je Stano. Jedan neslužbeni izvor iz Komisije smatra da je Milanovićeva usporedba s Njemačkom i drugim zemljama EU, gdje članovi vlade sjede u nadzornim odborima, deplasirana. U procjeni Hrvatske ne gleda se kako je u Europi, nego na što se Hrvatska u pregovorima obvezala. A obvezala se da će svoje predstavnike u NO-e imenovati na temelju jasnih kriterija i natječaja.
Vidi drug Milanović da se mora pokazati porijeklo imovine. Imati toliki kapital u nas a da nitko ne pita otkud? Nikad sreće neće biti dok se ova banda ne kazni za lopovluk.