Na Državnom sveučilištu Washington ekipa fizičara i kemičara koju vodi profesor Choong-Shik Yoo proizvela je u laboratoriju čudesan materijal. Počne li se proizvoditi industrijski, mogao bi zamijeniti mnoge danas poznate načine skladištenja energije jer je - objavljuju u časopisu Nature Chemistry, u broju 7 drugoga sveska, objavljenom na internetu 4. srpnja - to "najkondenziraniji oblik skladištenja energije osim nuklearne".
Materijal ima potencijal da se njime otvori posve novi razred energetičkih materijala i njihova spremanja, superoksidirajućih materijala za uništavanje kemijskih i bioloških agenata ili da postaju superprovodljivi materijali pod visokim temperaturama, piše u ocjeni toga rada. Što je to i kako je izrađen ispitani uzorak? U ćeliji 2x3 centimetra pod tlakom nešto manjim od 500 tisuća atmosfera, između dva dijamantna "nakovnja", stlačen je ksenonov diluorid (XeF₂). To je bijeli kristal kojim se graviraju silicijski vodiči.
Pod normalnim tlakom molekule u tom materijalu jedna su od druge razmjerno daleko. Stlačen u komori XeF₂ preoblikuje u XeF₄, crvenkasti dvodimenzionalni poluvodič sa šesterokutnom strukturom sličnom grafitu. Pod tlakom od gotovo 700 tisuća atmosfera materijal se ponovno preoblikuje u crnu trodimenzionalnu strukturu kovinastog polihedrona kao XeF₈.
U jednome su pokušaju u laboratoriju uspjeli materijal stlačiti i na milijun atmosfera, tlak usporediv s onim koji vlada na pola puta do središta Zemlje. U međumolekularnu je strukturu tako na iznimno malom prostoru uskladištena golema energija!
Poanta je pokusa s tim materijalom da golemu mehaničku energiju moguće prevesti u kemijsku energiju na iznimno malom prostoru, a, dakako, nju se može osloboditi u suprotnom smjeru.
Na redu su inženjeri koji bi laboratorijski dokaz preveli u upotrebljive baterije budućnosti, u kakve bi se energija spremala i iz njih koristila na razne načine. Prva su pomisao - vozila.
@krugoval1 Nema teorije, da Vi gosp. krugoval1 naučite telepatiju, ni u bližoj, ni u daljoj budućnosti. Previše ste opsjednuti govorom i pisanjem. Idu mi na živce svi pametnjakoviči koji siluju formu na račun sadržaja, te tako razvodnjavaju priču i skreću pažnju na nebitno.