Rijeka je od jučer i službeno Europska prijestolnica kulture. Titula je to koja donosi veliku čast, međunarodnu prepoznatljivost, ali i konkretne infrastrukturne projekte koji će gradu ostati i nakon što trupe umjetnika i kulturnih turista tijekom 2020. godine protutnje kroza nj.
Konkretno, Rijeci će u nasljeđe projekta EPK2020 ostati cijela nova kulturna četvrt, čiji je najupečatljiviji dio nova zgrada Muzeja moderne i suvremene umjetnosti preko puta željezničkog kolodvora, u kojoj je u petak otvorena izložba Davida Maljkovića. Obojena u tešku crvenu boju, rad umjetnice Dore Budor, zgrada MMSU prva je u nizu objekata koji će niknuti u nekadašnjem bloku Rikard Benčić, a sadržavat će i Dječju kuću, Muzej Grada te novu knjižnicu.
VIDEO Na Korzu postavljena izložba o državama u kojima se nalazila Rijeka u posljednjih 116 godina
Kao trajno dobro građanima ostaju i obnovljeni Frankopanski kašteli na području Primorsko-goranske županije i nekadašnji Titov brod “Galeb”, oko čije su se obnove lomila koplja, ali ostat će nesumnjiva turistička atrakcija i podsjetnik na jednu etapu iz turbulentne povijesti tog lučkog grada. Debata oko “Galeba” bila je najglasnija, ali ne i jedina kontroverzija vezana za projekt EPK.
Dugogodišnje kritike takvom konceptu kratkoročnog ubrizgavanja velikog novca i golemog broja projekata na relativno malene kulturne prostore dolaze s nezavisne scene. “Gdje EPK prođe, trava ne raste”, govore umjetnici iz manjih europskih gradova koje je zadesila slična sudbina. Slične kritike već sada se čuju i u Rijeci, u kojoj dio lokalnih umjetnika smatra da je EPK okljaštrio njihove predložene projekte i predstavio ih kao “svoje”, ne dajući dovoljno pažnje i podrške originalnim autorima koncepata. To je upozorenje koje vodstvo EPK svakako mora prepoznati i adekvatno adresirati.
Imajući na umu da je direktorica EPK Emina Višnić i sama godinama bila prominentna figura na hrvatskoj nezavisnoj sceni, može se očekivati da će razumjeti njihove brige i potruditi se da se one konstruktivno otklone. U tom slučaju, Europska prijestolnica kulture Rijeci neće ostaviti samo lijepo uređene zgrade nego i novi polet od kojega mogu profitirati i umjetnici i građani.
Hrvatska zastava koja se vadi iz vagine i jugoslovenska zastava koja stoji na korzu u staklu odmah donose neopisivi polet.