turski premijer

Erdogan je podijeljeno tursko društvo još više posvadio

'People walk past a poster depicting Turkish Prime Minister Tayyip Erdogan that has been pasted by demonstrators at Taksim Square in Istanbul June 5, 2013. Protesters clashed with police across Turkey
Reuters/ PIXSELL
06.06.2013.
u 18:00

Kratkovidnost: 
Pobjeđivao je na izborima, ali je zaboravio da ima puno protivnika

Turski premijer Recep Tayyip Erdoğan zapao je u velike probleme jer je demokraciju shvaćao previše matematički. Osvojio je tri premijerska mandata uvjerljivom većinom, ali je pritom zaboravio da drugu polovicu građana ima protiv sebe. To ne bi bio problem da razlika između njegovih umjerenih islamista i žestokih kritičara sekularista nije tako velika. Zagovornici sekularnog društva iz Istanbula imaju više zajedničkog s Bečanima nego sa svojim islamističkim sugrađanima. Stoga je bilo samo pitanje dana kada će doći do pobune.

Prodavao limunadu

Iako to zasad nitko ne spominje, više nije nemoguće da ovi nemiri budu početak kraja "najuspješnijeg premijera u turskoj demokraciji". Bio bi to zaista tužan kraj za državnika koji je preporodio krhko tursko gospodarstvo i vratio zemlju među najveće svjetske geopolitičke igrače.

Recep Erdoğan rođen je 1954. nedaleko od Istanbula u vrlo religioznoj obitelji. Kao tinejdžer se s roditeljima preselio u najveći turski grad u kojemu je za džeparac zarađivao prodajući limunadu i pecivo sa sezamom. Zanimljivo je da je jedno vrijeme bio i poluprofesionalni nogometaš. Još kao student postaje politički aktivan u omladinskom ogranku islamističke stranke koja je masonstvo, komunizam i židovstvo predstavljala kao neprijatelje.

Na lokalnim izborima 1994. postaje gradonačelnik Istanbula. Iako su se mnogi pribojavali da će uvesti šerijatske zakone, pokazao se vrlo pragmatičnim i uspješnim. Nakon izbora 2002. postaje premijer i tu poziciju sačuvao je do danas. Njegovi glasači, koji uglavnom dolaze iz siromašnijih vjerskih slojeva, imali su velike koristi od gospodarskog buma. Za vrijeme njegove vladavine tursko gospodarstvo u prosjeku je raslo 7 posto.

Zabrana poljupca

To je na neki način i zavelo Erdogana koji je sve manje vodio računa o svojim kritičarima. Malo-pomalo počeo je sekularistima uskraćivati neke užitke do kojih su jako držali. Kap koja je prelila čašu bila je zabrana točenja alkohola poslije 22 sata i zabrana iskazivanja nježnosti na javnim mjestima. Kritičari ga optužuju da je najbolje plaćeni političar na svijetu sa zaradom od gotovo milijun dolara godišnje. Dio neprijatelja stekao je i svojim angažmanom na rušenju sirijskog predsjednika Assada.

>>Turci će ga pamtiti po ekonomskom bumu, ali i po kršenju sloboda

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije