Papa Franjo dugo je razgovarao s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom u ponedjeljak u Vatikanu i darovao mu medaljon s likom "anđela koji davi zloduha rata" u trenutku kada režim u Ankari bombardira Kurde u Siriji, zbog čega je u Rimu održan prosvjed, ali i otkazan nakon sukoba s policijom. Turska želi ofenzivom potisnuti dalje od svoje granice kurdsku miliciju Postrojbe narodne zaštite (YPG), organizaciju koju Ankara smatra "terorističkom", a saveznik je Washingtona u borbi sa skupinom Islamskom državom (IS).
Zbog sigurnosti Erdogana, prvog turskog predsjednika koji je u zadnjih 59 godina posjetio Vatikan, Trg sv. Petra bio je neobično pust, bez turista, jer je u Rimu raspoređeno oko 3.500 policajaca. "Ovo je anđeo mira koji davi zloduha rata", rekao je Papa pružajući brončani medaljon promjera dvadesetak centimetara. "On je simbol svijeta koji počiva na miru i na pravednosti", dodao je. Na medaljonu je lik mističnog anđela koji spaja sjevernu i južnu Zemljinu polutku dok se bori sa zmajem.
Uoči razgovora mediji su pisali kako se očekuje da će argentinski Papa, koji ne prestaje izražavati užas prema ratovima i oružju za masovno uništavanje, spomenuti ofenzivu na Afrin koju od 20. siječnja u Siriji vodi Turska. Turskoj vojsci i njihovim sirijskim saveznicima silovit otpor pruža kurdska milicija YPG, koju Ankara naziva terorističkom skupinom i tvrdi da je povezana s kurdskim pobunjenicima u Turskoj.
Sukobi kursdskih prosvjednika i policije
Na tu je ofenzivu svojim prosvjedom nastojala upozoriti manja skupina Kurda no talijanska policija prekinula je prosvjed nakon sukoba i objavila "Nakon napada na policijske snage prosvjed se smatra završenim". Talijanska agencija ANSA javlja da su sukobi izbili pošto su organizatori pokušali probiti policijske zapreke, a skupini je bilo dopušteno samo prosvjedno sjedenje. Dvije su osobe privedene, navodi se u policijskom priopćenju i dodaje da se pregledavaju snimke kako bi se identificirale osobe koje su sudjelovale u prosvjedu.
Erdogan je darovao Svetom Ocu keramičku zdjelu iz Iznika na kojoj se mogu razaznati kupola Bazilike svete Sofije koju su Osmanlije u 15. st. pretvorili u džamiju i glasovita plava džamija. Papa rođen u Argentini, zagovornik međureligijskog dijaloga, posjetio je Tursku u studenom 2014., gdje nije bio srdačno primljen. Erdogan, pobožni musliman, iskoristio je tu prigodu kako bi oštro kritizirao "islamofobiju". Usto je papi Franji, koji promiče jednostavnost, pokazao svoju veličanstvenu predsjedničku palaču s oko tisuću soba koja se prostire na 200.000 četvornih metara, što je nešto manje od pola površine Vatikana.
Jeruzalem, genocid u Armeniji
Erdogan je najavio da će zahvaliti Svetom Ocu što je osporio odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da prizna Jeruzalem izraelskom prijestolnicom. "Obojica smo za status quo i želimo ga zaštititi", komentirao je turski čelnik u nedjelju za talijanski list La Stampu. Vatikan podupire rješenje o dvije države u palestinsko-izraelskom sukobu, s tim da bi se obje strane složile o statusu Jeruzalema, svetom gradu za muslimane, židove i kršćane, kao dijelu mirovnog procesa. Papa, koji se zalaže za međuvjerski dijalog, bio je u Turskoj u studenom 2014. Godine 2015. imao je sukob s Erdoganom pošto je kao prvi poglavar Katoličke crkve javno nazvao masakr 1,5 milijuna Armenaca 1915. genocidom, što Turska uporno niječe. To je razbjesnilo Ankaru koja je tada oštro osudila "mentalitet križara".
U Erdoganovu izaslanstvu bio je i Mehmet Pacaci, turski veleposlanik u Vatikanu. Upravo je Pacacija Erdogan 2015. pozvao u Tursku pošto je Franjo nazvao armenski pokolj genocidom. Veleposlanik Pacaci bio je tada odsutan gotovo deset mjeseci iz Vatikana.
Nema izjava za medije
Erdogan bi se tijekom dana trebao sastati s talijanskim predsjednikom Sergiom Mattarellom i premijerom Paolom Gentilonijem. Matteo Salvini, čelnik talijanske protuimigrantske stranke Sjeverna Liga, napisao je na Twitteru da je "sramota" što talijanska vlada prima Erdogana, predsjednika "krvavog islamskog režima koji ubija slobodu", piše agencija Reuters. Nikakav susret s medijima nije predviđen za Erdoganova posjeta Vatikanu. Erdogan je u nedjelju ponovno zatražio "pristup" Turske Europskoj uniji i odbacio francuski prijedlog o jednostavnom "partnerstvu". U siječnju je Erdogan bio oštro kritiziran pošto je ljutito reagirao na pitanje francuskog novinara o navodima da je Turska oružjem opskrbljivala džihadističku skupinu Islamsku državu 2014. Erdoganov posjet Francuskoj bio je najvažniji posjet nekoj zemlji EU nakon što je u Turskoj 2016. pokušan državni udar na koji je vlada odgovorila masovnim čistkama što su kritizirale zemlje Zapada.
nek se papa cuva. da nebi bio upucan ko pokojni ivan pavao II..