'NEMAJU ARGUMENATA'

Erjavec: Hrvatsko protivljenje arbitraži je skandalozno

Karl Erjavec
Foto: Grgur Žučko/PIXSELL
1/2
05.09.2017.
u 14:38

Hrvatska je u proces arbitraže bila ušla suvereno i u dobroj vjeri, a upravo način kako je Slovenija kompromitirala taj proces ne bi smio biti primjer drugim zemljama, kazala je ministrica.

Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić u utorak je na Bledskom strateškom forumu  sudjelovala na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova, održanom u sklopu Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi, te održala niz bilateralnih sastanaka s kolegama iz više zemalja, a komentirala je i dijalog sa Slovenijom koji se vodi zbog poznatih razlika vezanih uz arbitražni proces i arbitražnu odluku koju su prije više od dva mjeseca donijeli arbitri.

U kraćoj izjavi za novinare u pauzi konferencije, ministrica Pejčinović Burić potvrdila je da se na Bledu sastala s nadbiskupom Richardom Gallagherom, tajnikom Svete Stolice za odnose s državama, te s francuskom ministricom za europske poslove Nathalie Loiseau, a kontakte sa sudionicima konferencije nastavit će i kasnije tijekom dana.

Ministrica je u izjavi za novinare komentirala i neka stajališta slovenskih novinara i dužnosnika da je Hrvatska "izolirana" u svojoj poziciji kako je arbitražni proces kompromitiran krivnjom Slovenije i da treba voditi dijalog o novom rješenju te da nepriznavanjem arbitražne presude krši međunarodno pravo.

Odgovarajući na takve ocjene, Pejčinović Burić je kazala da je pitanje poštovanja međunarodnog prava za Hrvatsku iznimno važno te da je iz arbitražnog procesa izašla upravo zato što se Slovenija tog načela u arbitraži nije držala pa je arbitražu kompromitirala, zbog čega je potrebno naći takvo rješenje koje će odgovarati objema državama.

Hrvatska je u proces arbitraže bila ušla suvereno i u dobroj vjeri, a upravo način kako je Slovenija kompromitirala taj proces ne bi smio biti primjer drugim zemljama u okruženju koje nastoje riješiti svoja granična pitanja, naglasila je hrvatska ministrica.
Prema njenim riječima, Hrvatskoj je žao što je do kompromitacije procesa došlo, i žali što arbitri svojom odlukom nisu donijeli rješenje koje bi odgovaralo objema stranama, ali je upozorila da postoji i odredba suda po kojoj je u procesu arbitraže bilo kršeno međunarodno pravo.

No unatoč tome, Hrvatska u Sloveniji želi imati partnericu i doći do obostrano prihvatljiva rješenja partnera koji pregovaraju na ravnopravnoj osnovi, istakla je ministrica Pejčinović Burić.

"Sigurna sam da rješenje želimo naći i kao ravnopravni partneri radimo na rješenju", dodala je u vezi s pripremama za sljedeći planirani sastanak premijera dviju država.

Naglasila je također da se stanje na terenu, u pogledu kontrole granice, nije promijenilo nakon što su arbitri donijeli svoje rješenje na čijoj implementaciji inzistira Slovenija.

"Hrvatska se drži stanja kakvo je bilo i do sada", dodala je.

Stajalište hrvatske Vlade o arbitražnom procesu i arbitražnoj presudi, komentirao je u utorak na Bledu novinarima i slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, rekavši da je hrvatsko protivljenje primjeni arbitražne odluke "skandalozno" i da pokazuje kako Hrvatska "nema argumenata" kojima bi zanijekala ocjene Slovenije i dužnosnika Europske komisije kako je arbitražno rješenje potrebno poštovati jer je dio međunarodnog prava te da je implementacija arbitražne presude obveza i slovenske i hrvatske strane.
Kako javljaju slovenski mediji, Erjavec se s hrvatskom ministricom tijekom konferencije u utorak susreo samo protokolarno i kurtoazno, dok bilateralne razgovore ne smatra potrebnim dok hrvatska Vlada ne promijeni stajalište vezano uz arbitražnu presudu.

Komentara 87

CR
crocro
14:58 05.09.2017.

Sve što je ministrica rekla, potpuno je u pravu. Samo je pitanje zašto to ne govorimo dovoljno pred cijelom Europom i da svi znaju kako je došlo do kompromitacije arbitražnog spora čime je upravo slovenija ta sudionica koja je prva pogazila međunarodno pravo a pred svijetom je prikazano da je Hrvatska ta koja je pogazila međunarodno pravo. Pa ako imaju audio zapis skandaloznog dijaloga, zašto se zamole europske parlamentarce da se nekoliko minuta utišaju i svi javno čuju audio zapis spornog kršenja međunarodnog prava. Zar to nije dokaz zbog kojega su slovenski sudionici kršenja međunarodnog prava, dali otkaze. Zašto se to ne ponudi EU parlamentu i cijelom svijetu. To je ono što brine. Slovensko kršenje međunarodnog prava nitko ne spominje iako su ga prvi pogazili. Da je to Hrvatska učinila, možda bi je čak slijedećeg dana isključila iz EU. To su dvostruka mjerila i o tome treba govoriti i dvostruka mjerila trebaju biti točka dnevnoga reda. Hrvatska mora biti glasnija jer diplomatska igra u rukavicama donosi sve veću štetu Hrvatskoj. Prema svima se odnosimo prijateljski i zato svi žele komad Hrvatske. Zašto je problem reći slovencima i svijetu: "Sloveniji dajemo slobodan koridor na otvoreno more i civilizirani svijet, ali u zamjenu tražimo neometan kopneni koridor izravno do Austrije. Hrvatska jednostavno ne smije nikome davati nikakve ustupke i svoj teritorij, jer otvara se pandorina kutija i sve izmiče nadzoru.

Avatar MarkoHR
MarkoHR
14:51 05.09.2017.

Skandalozne su samo slovenske teritorijalne pretenzije i nezajažljivost, kako na moru, tako i na kopnu.. Još sramotnije su slovenske ucjene, blokade, zakulisne igre i muljanje, koje su ujedno i glavna tema slovenske politike prema RH..

DU
Deleted user
14:59 05.09.2017.

Slovenske izjave njihovih duznosnika trebali bi ignorirati i ne odgovarati na njih.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije