Etna u utorak i dalje izbacuje lavu na talijanskom otoku Siciliji, dan nakon što su erupcije proizvele veliki oblak pepela koji je zatvorio lokalnu zračnu luku.
Aerodrom u Cataniji u utorak je proradio, no uz stotine podrhtavanja tla Etna daje do znanja da se nije smirila.
Etna today
— Laura Fiannacca (@LFiannacca) December 24, 2018
(Video made by me)#etna #Sicily #24dicembre pic.twitter.com/VmrWq6iZNh
Seizmolozi talijanskog instituta INGV zabilježili su "niz intenzivnih potresa" rano u ponedjeljak, kada se Etna probudila i počela izbacivati pepeo i lavu.
The massive #eruption of Mount #etna #sicily #24december https://t.co/Rq4IYxJjIc
— Antonio.M (@AntonioMusolin2) December 24, 2018
Manje erupcije uobičajene su za Etnu, jeadan od najaktivnijih vulkana na svijetu.
Podsjetimo, najjaktivniji europski vulkan Etna na Siciliji erupmirao je u ponedjeljak, a instrumenti su zabilježili više od 130 potresa, najjači od 4.3 stupnja, prenose svjetske agencije. Iz opservatorija je uočen tok lave iz nove pukotine na jugoistočnom krateru.
Vulkanski pepeo prekrio je obližnja sela, a privremeno je bio prekinut promet na aerodromu u Kataniji.
U ponedjeljak ujutro začula se snažna eksplozija blizu Etne. Na videosnimkama se vidi oblak dima iznad 3350 metara visokog vulkana. Ljudi u podnožju planine pozvani su da se sklone na sigurno.
#Etna's powerful roaring. The birds are literally panicking in the trees. Surreal. #eruption pic.twitter.com/6lnjLwe3qJ
— Ivan Iraci (@ivan_iraci) December 24, 2018
Talijanski vulkanološki institut izmjerio je više od 130 potresa u razmaku od tri sata, počevši od 8 sati i 50 minuta ujutro. Najjači je bio magnitude 4 stupnja na sjeveroistočnoj strani etne blizu Piano Pernicane, a ostali su se osjetili na sjevernom krilu.
Nakon potresa uslijedile su intenzivne erupcije iz novoga kratera na jugoistoku.
Podrhtavanja tla nastavila su se poslijepodne i navečer, kada je zabilježen najjači potres u danu jakosti 4.3 stupnja. Posljednja veća erupcija dogodila se 1992.
Britanski tim stručnjaka u ožujku je naveo da se struktura najvećeg europskog vulkana pomiče prema moru 14 milimetara godišnje.
Pogledajte video: Ovo su mjesta koja baš nitko ne smije vidjeti preko Google Mapsa
Evo "spasiteljima svijeta" koji zala zaustaviti globalno zatoplenje laganiji zadatak kojim ce pokazati da je njihova "znanost" ucinkovita: Zaustavite tok lave nekoliko metara od kratera da nebi unistila domove stanovnistva sto stanuje blizu vulkana.