Države članice Europske unije provesti će dobrovoljne pokuse izdržljivosti svoje ukupno 153 nuklearke, od kojih je čak 58 u Francuskoj. Odlučila je Skupina visoke razine za nuklearnu sigurnost, koju je u utorak u Bruxellesu sazvao europski povjerenik za energetiku Günther Oettinger, a koja uključuje ministre država članica zadužene za energetiku ili okoliš te nacionalne energetske regulatore.
Pokusi će službeno biti dobrovoljni jer sada vrijedeća Smjernica o nuklearnoj sigurnosti ostavlja to pitanje u mjerodavnosti država članica. No, Oettinger je već nagovijestio mogućnost da se, nakon nesreće u japanskoj nuklearki u Fukushimi, rečena smjernica promijeni i prije 2014. godine, kada je njezina moguća revizija trebala doći na red za raspravu.
Kada će se ti “vrlo sveobuhvatni”, kaže Oettinger, pokusi provesti i koje će sve kriterije uključiti odlučit će se na novome sastanku Skupine idući tjedan, nakon što se raščlane svi do tada dostupni podaci iz Fukushime te nakon što to pitanje razmotre i ostala tijela EU. Zna se već da će se provjeravati njihovo ponašanje u slučaju potresa, tsunamija, terorističkoga napada, kvara sustava za hlađenje i prekida opskrbe strujom, a provjerit će se i mogući konstrukcijski nedostaci.
– Sigurnost je nedjeljiva pa ćemo takve pokuse zatražiti i od naših susjeda, a predložit ćemo i Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA) u Beču da ih se provede na globalnoj razini – naglasio je Oettinger. U Švicarskoj, na primjer, rade dva nuklearna reaktora jednake tehnologije i slične starosti kao u Fukushimi.
\"cunami\"