Europska unija i San Marino potpisali su sporazum o razmjeni informacija kojom će ta minidržava okončati tradiciju čuvanja bankovne tajne, a u sklopu napora za suzbijanje utaje poreza.
San Marino, mala neovisna republika u gorju središnje Italije, isprva se odupirala zahtjevima za razmjenu podataka o bankovnim računima, ali ih je prihvatila pod pritiscima globalne borbe protiv porezne utaje.
Švicarska i Liechtenstein ove su godine potpisali slične sporazume s Europskom unijom.
Prema sporazumu San Marino će od 2017. godine nadalje automatski razmjenjivati imena, adrese, identifikacijske porezne brojeve i datume rođenja stanovnika EU koji posjeduju račune u toj državici te druge financijske informacije.
EU će San Marinu zauzvrat pružati informacije o vlasnicima računa, državljana San Marina. "EU i San Marino pokazali su da je moguće poduzeti konkretnu akciju u borbi protiv porezne utaje", rekao je povjerenik Europske komisije za ekonomiju Pierre Moscovici priopćenjem kojim je proglašeno "ukidanje bankovne tajne između San Marina i EU".
Sporazum je sukladan međunarodnim standardima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) koji uređuju godišnju razmjenu informacija između vlada o računima pojedinaca i entiteta.
Slične sporazume 28-člani blok upravo dovršava s još dvije europske minidržave, Andorom i Monakom.
>> Kraj bankarske tajne - Sporazum potpisala 51 država