Predsjednik Republike Srpske ulazi u novi sukob s predstavnicima međunarodne zajednice u BiH. Njegove uporne aktivnosti na pripremi referenduma o statusu pravosudnih institucija na državnoj razini izazvale su reakciju i visokog predstavnika Valentina Inzka.
Iako se dugo njima nije koristio, austrijski diplomat još uvijek ima velike ovlasti u BiH. Stoga je i njegova izjava nakon susreta s austrijskom ministricom unutarnjih poslova da je organiziranje referenduma u RS-u izravno kršenje Daytonskog sporazuma izazvala veliko zanimanje u javnosti. Naime, upravo je kršenje Daytona glavni argument za eventualnu reakciju visokog predstavnika.
Misle da samo blefira
Slična upozorenja Dodiku dolaze i od EU i SAD-a, ali unatoč tome on najavljuje da će referenduma biti. Možda već do kraja godine. Iako ima i onih koji tvrde da je u pitanju još jedan Dodikov blef, postoje upozorenja da bi organiziranje referenduma o pravosuđu na teritoriju samo jednog bh. entiteta mogao biti uvod u slično izjašnjavanje građana o samostalnosti RS-a, što bi sigurno destabiliziralo cijelu regiju.
Upravo zato može se očekivati da međunarodna zajednica zaustavi Dodika još prije održavanja referenduma o pravosuđu. Bilo kakvo podrivanje mirovnog sporazuma, i to u trenutku kada se priprema obilježavanje 20. obljetnice njegova potpisivanja i zaustavljanja rata u BiH, neće biti tolerirano.
Teško da će za takve avanture Dodik naći potporu i kod vlasti u Beogradu, jer premijer Aleksandar Vučić uspješno balansira između suradnje s državom BiH i entitetom RS, s kojim Srbija ima posebne veze. Da neće bezrezervno podržavati Dodika u svim njegovim avanturama Vučić je pokazao i današnjim dolaskom u Sarajevo na prvu zajedničku sjednicu Vijeća ministara BiH i Vlade Srbije.
Ideja o održavanju zajedničkih sjednica dviju državnih vlada stara je nekoliko godina, a očito nije slučajnost da ju je u praksu proveo upravo Vučić. Najavljen je niz zajedničkih projekata dviju država, a nešto od toga bit će konkretizirano već idućeg tjedna kada Vučić dolazi u Srebrenicu na investicijsku konferenciju.
Popravljanje odnosa
I ovaj događaj ima veliko značenje za popravljanje odnosa između Sarajeva i Beograda nakon fizičkog napada na Vučića koji se dogodio upravo u Srebrenici na obilježavanju 20. obljetnice genocida.
Milorad Dodik je javno pozdravio suradnju koju Vučić ostvaruje s državnim institucijama BiH, upozorivši ipak kako ona mora biti u okviru nadležnosti državnih institucija u Sarajevu.
>> Osuda NDH odgovor na deklaraciju o Srebrenici
Prije ili kasnije BiH će se podijeliti - kao i sve države svijeta koje su umjetno stvorene. Jednostavno povijet je pokazala da ne možete gurati više naroda u jednu državu, jer to na kraju rezultira ratom. Mir se kupuje čvrstom ekonomijom (Švicarska i Velika Britanija), ali prije ili kasnije ekonomija slabi i onda imamo Španjolsku i Belgiju gdje su sve jače snage za razdvajanje. O bliskom istoku da i ne govorim, jer tamo je dugogodišnji rat radi nacrtanih, umjetnih granica. Čisti računi - duga ljubav, nema tu nacionalizma, fašizma i sl. Moj grunt je moj i ne želim ga djeliti - to je u ljudskoj naravi.