Prijedlog Komisije

EU uvodi 'pravo na popravak' kupljenih uređaja

Zagreb: Trgovina bijele tehnike Ekos u Škorpikovoj ulici
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL/Ilustracija
1/3
22.03.2023.
u 12:15

Novi sustav popravaka raznih uređaja Komisija predlaže jer popravci smanjuju zagađenje, štede novac potrošačima, a veća potražnja za servisima potiče taj uslužni sektor

Europska komisija predložila je danas nove propise koji promiču “pravo na popravak”, odnosno pravo potrošača da im proizvođači raznih vrsta robe, od kućanskih aparata do elektronike, osiguraju popravak, a ne, kao što je često slučaj, potiču kupnju novih proizvoda umjesto popravljanja starih. Prijedlog želi uvesti zakonsko jamstvo prema kojemu bi proizvođači takve robe morali ponuditi popravke u svim slučajevima osim kad je popravak skuplji od zamjene. 

- Proizvođač bi trebao biti izuzet od obveze popravka samo onda kad je popravak nemoguć - poručio je europski povjerenik za pravosuđe Didier Reyndes, predstavljajući prijedlog.

Izvan tog zakonskog jamstva, uvela bi se i jasnija pravila koja bi kupcima trebala olakšati popravke kupljene robe. Za razliku od sada čestih situacija da kupac s pokvarenim uređajem ne zna kome da se obrati za mogućnost popravka, proizvođači bi morali imati jasne procedure za takve kupce. Proizvođači bi imali obvezu da obavijeste potrošače da nešto što kupuju sami kasnije moraju popravljati, odnosno pronalaziti servis. U svim drugim slučajevima, za servis se moraju moći obratiti samom proizvođaču. Produljili bi se i rokovi, na primjer na 5 do 10 godina nakon kupoprodaje, unutar kojih proizvođači nekog uređaja moraju brinuti o popravku kvara koji nije nastao nekom specifičnom krivnjom kupca. 

Novi sustav popravaka raznih uređaja Komisija predlaže jer popravci smanjuju zagađenje, štede novac potrošačima, a veća potražnja za servisima potiče taj uslužni sektor.

- Cilj je poticati popravak. To doprinosi jednom od ciljeva zelenog plana, uspostavi kružnog gospodarstva putem poticanja održive potrošnje - rekao je povjerenik Reynders.

Osim tog prijedloga o "pravu na popravak", Komisija je danas predložila i nove propise koji bi stali na kraj lažnom označavanju raznih proizvoda ekološkim oznakama. Na primjer, kad majice nose oznaku da su izrađene od materijala recikliranih plastičnih boca, a zapravo taj materijal imaju u sebi samo u tragovima od 1 posto. 

- Preko pola tih ekoloških tvrdnji na euruopskom tržištu su lažne, navode na krivi trag ili su bez ikakvog uporišta. A to uništava povjerenje portošača i potkopava rad onih aktera koji se doista trude. Zato predlažemo regulatorni okvir. Želimo da potrošači dobiju istinitu i točnu informaciju koja se može provjeriti. Što se kompanija tiče, njima želimo osigurati ista pravila na unutarnjem tržištu - objasnio je europski povjerenik za okoliš Virginijus Sinkevičius.

VIDEO Pripremite se na vrijeme! Na Veliki petak nema međubankovnih transakcija

Komentara 1

Avatar SamoUProlazu
SamoUProlazu
12:39 22.03.2023.

Ukoliko proizvodjac nije u stanju popraviti svoj proizvod, duzan je kupcu isporuciti novi koji mora biti minimalno iste kategorije ili bolji!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije