Kako će se izbor Baracka Obame za ponovnog ili Mitta Romneya za novog američkog predsjednika odraziti na odnose Amerike i Europe? Nikako, kaže Craig Kennedy, predsjednik ugledne američke institucije za promicanje europsko-američke suradnje German Marshall Fund.
Brzorastuće ekonomije
Velike razlike neće biti, smatra Kennedy, jer ako Europa želi veće američko uključenje prvo mora naći dobar razlog da to opravda, odnosno zasluži. Mnogi analitičari slažu se s ocjenom da je Europa i dalje važna Americi, ali i da se Amerika zbog globalizacije te jačanja Kine i Indije neizbježno okreće prema Pacifiku. U prilog prvome govori i podatak da je EU najveći trgovinski partner Amerike: iz EU u SAD godišnje odlaze proizvodi u vrijednosti 367,8 milijardi dolara, a iz SAD-a u EU proizvodi u vrijednosti 268,6 milijardi dolara (podaci su iz 2011. godine). U prilog ovome drugome ide i činjenica da je Obama prvi “pacifički” predsjednik Amerike, i to nije samo osobni izbor rođenog Havajca nego realnost: svaki sljedeći američki predsjednik mora se još više okretati prema Kini, Indiji i drugim brzo rastućim ekonomijama s druge strane Tihog oceana.
>>Obama ili Romney? The Economist: Glasujte za Obamu!
Trgovinski partneri
Zbog toga što je EU najveći trgovinski partner Amerike, Obamina administracija bila je, iako ne pretjerano, uključena u rješavanja krize u eurozoni. Ministar financija Tim Geithner u 30 mjeseci imao je 58 kontakata s predsjednikom Europske središnje banke. Iako Europljani nisu uvijek slušali savjete Amerikanaca o izlasku iz krize, Obama se trudio spriječiti raspad eura prije izbora jer bi se to negativno odrazilo i na američku ekonomiju, a onda i na njegove šanse. Romneyeva pobjeda vjerojatno ne bi donijela veću uključenost Amerike u rješavanje krize eurozone jer republikanski kandidat želi biti usredotočen na pokretanje ekonomije i radna mjesta.
>>Sve o Obaminoj i Romneyjevoj utrci pratite u našoj specijalnoj rubrici Američki izbori
"SAD prije svega gleda u svoje dvorište" lol, lool A gdje bi SAD trebao gledat ?