Europljani prosječno rade 19 posto manje sati na godinu nego Amerikanci, pokazuje studija troje ekonomista iz Sjedinjenih Država, Kanade i Njemačke. Veća količina plaćenih dana godišnjeg odmora u Europi čini trećinu do polovine razlike, pokazuje studija.
Međutim, faktor koji također utječe na tu razliku je i visoka stopa nezaposlenosti u Europi. Studija je proučila podatke iz 18 europskih zemalja te Sjedinjenih Država na temelju tri istraživanja koje su provele tri institucije u razdoblju od 1983. do 2011.
Ističu da se unutar same Europe broj radnih sati razlikuje od zemlje do zemlje pa postoje neka regije u kojima Europljani količinski rade kao i Amerikanci. Švicarci su tako najsličniji Amerikancima i rade tek 4 posto manje sati, a Talijani su najudaljeniji s 29 posto manje sati u odnosu na američke zaposlenike.
Najveći odmak nakon Italije ima Francuska s 26 posto manje sati, slijedi je Belgija sa 25 posto, Poljska s 24 i Njemačka s 22. Autori studije sugeriraju da bi valjalo provesti nova istraživanja o tome zašto Amerikanci rade više od Europljana te koji faktori najviše utječu na produktivnost.
Zaključci su doneseni na temelju precizne studije koju su izradili ekonomist Alexander Bick s Državnog sveučilišta Arizone, Bettina Bruggemann sa sveučilišta McMaster u Ontariju te Nicola Fuchs-Schundels sa sveučilišta Goethe u Frankfurtu.
>> V. Škare-Ožbolt: Kćer mi je ‘pričuvao’ i Tuđman. Crtali su i pričali u uredu
oni koji rade više, imaju sličan standard, dokazuju samo da su manje produktivni. talijani, posebno sjever, je najrazvijeniji dio svijeta, to što je u padskoj nizini nema nigdje na planetu, ni u japanu, kineskim megalopolisima, nigdje. a zamislite, ne radede ko ameri, koje je njihov sustav upregnuo da cijeli tjedan ne stignu dići glavi i vidjeti što se oko njih događa. rade po dva posla, nikad nemaju na ništa lijepo. ajd, žive u svijetu obmana, pa im je tako predstavljeno da su krema ovog svijeta. 50-60-ih je u obitelji radio jedan amerikanac, i sa ondašnjom prosječnom plaćom otplaćivao kredit za kuću, bar jedan auto, bili su dugi godišnji odmori, djecu se moglo školovati. danas u prosječnoj usa obitelji rade oboje roditelja, ne mogu si priuštiti godišnje odmore, ni kvalitetno školovanje djece, a cijeli život su u dugovima do grla. zapadni model je potrošen. jedino ne vidim smisao objavljivanja ovakvih 'studija'. osim ako im nije svrha priprema naroda na ustezanje i uskraćivanje nekih prava, tipa zdravstvenog, socijalnog... ko u americi.