Dolazak njemačke kancelarke Angele Merkel na političku scenu, u ovom trenutku europskog zamora i stagnacije, nova je šansa. S jedne strane, Francuska je nakon nemira i požara u Parizu zakočena. Osim toga, nakon što je odbila Ustav, bavi se sobom. S druge strane, Britanija, koja u ovom trenutku predsjeda Unijom, svojim je blokiranjem europske financijske konstrukcije nanijela veliku štetu procesu integracije.
Mali europski narodi, koji su tek nedavno pristupili Uniji i koji su pozitivno određeni prema Americi, zbunjeni su zbog zastoja na području transatlantske suradnje. Baltički narodi, ali i Poljaci, zabrinuti su zbog marginalizacije. Zabrinuti su i zbog postojanja nejasne "osovine" između Pariza, Berlina i Moskve. To je sigurno bilađ najveća vanjskopolitička pogreška Schröderove vlade.
Odnosi između Amerike i Njemačke su za vrijeme Schrödera toliko zahladnjeli da Berlin zbog protivljenja Amerikanaca nije mogao dobiti željeno mjesto u Vijeću sigurnosti UN-a. Nema sumnje da će Angela Merkel poraditi na obnovi tradicionalno dobrih njemačko-američkih odnosa. Međutim, prvi koraci pokazuju da će kancelarka nastaviti u dobroj tradiciji svoga mentora i arhitekta njemačkog ujedinjenja Helmuta Kohla. Kohl je smatrao da je igra na europsku kartu temelj njemačke vanjske politike.
Europsku orijentaciju Merkelove pokazuje i činjenica da je Christoph Heusgen, najveći njemački stručnjak za zajedničku europsku vanjsku i sigurnosnu politiku, postao njezin prvi savjetnik. Heusgen, poput Kohla, smatra da se europska politika ne smije provoditi preko glava malih, osobito istočnoeuropskih naroda. Oni moraju suodlučivati u tom procesu, a Njemačka bi trebala biti njihov prirodni saveznik. Veleban diplomatski napor austrijskog kancelara Wolfganga Schüssela, koji je prekinuo dugotrajnu britansku blokadu Zagreba i omogućio početak pristupnih pregovora između Hrvatske i Europske unije, usklađen je s budućom politikom Angele Merkel.
Nova njemačka europska politika i činjenica da će Austrija sljedeće godine predsjedati Unijom za Hrvatsku su dobar znak. Istodobno u Washingtonu nestrpljivo iščekuju što skoriji posjet kancelarke. Nakon puta u Pariz, Bruxelles i London, to bi trebalo biti sljedeće odredište u njezinu putujućem programu. Međutim, Angela Merkel će tek potkraj siječnja ili početkom veljače otputovati u Ameriku.
Najprije se u Njemačkoj, i to još ove godine, očekuje Bushova tajnica za vanjsku politiku Condoleezza Rice. To je iznenađenje. Još jedno iznenađenje za Amerikance zacijelo predstavlja to što se kancelarka protivi slanju njemačke vojske u Irak.