Europska komisija priznala je da je podcijenila moć društvenih mreža te da je iznenađena reakcijom javnosti i masovnim prosvjedima protiv međunarodnog trgovinskog sporazuma protiv krivotvorenja - ACTA-e, piše euobserver.com.
Potpredsjednik EK Maroš Šefčović priznao je kako institucija nije bila spremna na otpor i prosvjede koji su u siječnju uzdrmali veći dio Europe.
– Što je moć naroda? Vidjeli smo to nedavno kada je tisuće ljudi u siječnju i veljači, unatoč niskim temperaturama, prosvjedovalo protiv ACTA-e. Shvatili smo kako je naše odsustvo na socijalnim mrežama te na raspravama o ovom problemu izazvalo brojne nevolje. Naučili smo lekciju za budućnost, odnosno da moramo biti aktivniji i komunikativniji – objasnio je Šefčović.
Podsjetimo, ACTA je izazvala niz prosvjeda, ne samo u Europi nego i u svijetu, i to zbog straha od ugrožavanja slobode i prava na informacije pod krinkom zaštite autorskih prava.
Vijeće EU-a krajem prošle godine jednoglasno je prihvatilo ACTA-u te ovlastilo zemlje članice da ga potpišu što su mjesec dana kasnije, odnosno u siječnju, 22 zemlje i učinile u Tokiju. U međuvremenu je proces ratifikacije toga sporazuma obustavilo više zemalja Europske unije. Europska komisija na kraju je zatražila mišljenje Europskog suda pravde u Luxembourgu kako bi se ustanovilo predstavlja li ACTA prijetnju temeljnim ljudskim pravima i slobodama.
kaj ti ovo zadnje znači?