IZBORI Barrosu se smiješi još jedan mandat na čelu Europske komisije

Europska pučka stranka veliki pobjednik izbora za Europski parlament

VL
Autor
Stojan De Prato
08.06.2009.
u 16:54

Najmanje zanimanje birača od 1979. godine, kada se zastupnike u Europskome parlamentu prvi put izravno biralo, obilježilo je preksinoć završene izbore za novi EP-ov petogodišnji saziv. Odazvalo im se, naime, samo 42,94 posto od 375 milijuna birača u 27 zemalja članica Europske unije.

Na izborima je, prema još neslužbenim rezultatima, sa 36 posto glasova, ponovno pobijedila Europska pučka stranka (EPP), koja se svrstava na desni dio političkoga središta, osvojivši 265 od ukupno 736 zastupničkih mandata – tri manje nego na prethodnim izborima, održanima 2004. godine. U međuvremenu je broj zastupnika, ulaskom Bugarske i Rumunjske u članstvo, bio narastao na 785, od kojih ih je pučanima pripadalo 288, pa bi, razmjerno, EPP bio na nešto većemu gubitku.
No, nije tako.

Naime, u prethodnome je mandatu EPP-u pripadalo i 27 britanskih konzervativaca, te 14 Čeha iz Građanske demokratske stranke, koji su se sada izdvojili u nadi da će osnovati vlastitu europarlamentarnu frakciju. Osvojeni broj mandata čini, dakle, EPP još većim pobjednikom no što bi se to činilo na prvi poged.

Veliki je gubitnik Stranka europskih socijalista (PES), s lijevoga središta, koja je osvojila samo 22 posto glasova i 162 mandata, dok ih je 2004. bila osvojila 200, a nakon ulaska Bugarske i Rumunjske imala ih je 217.

Na gubitku je, na trećemu mjestu, i Savez liberala i demokrata Europe (ALDE) sa 10,9 posto glasova i 80 zastupnika (ranije 88, odnosno 100), dok su dobitnici Zeleni sa 6,9 posto glasova i 51 zastupnikom (42 odnosno 43).

Desni nacionalisti iz Saveza za Europu nacija (UEN) osvojili su 4,8 posto glasova i 35 mandata , a komunisti iz Ujedinjene europske ljevice/Nordijske zelene ljevice (GUE/NGL) 4,5 posto glasova i 33 mandata. Euroskeptični Neovisni demokrati spali su, međutim, na samo 2,6 posto glasova i zamalo prepolovili broj mandata na 19, sa 37, koliko su ih bili osvojili 2004. Euroskeptični Libertas, u čiju je promidžu širom EU financijer irske kampanje protiv Lisabonskoga ugovora Declan Ganley ulupao velik novac, pa je čak platio i Lecha Walesu kao govornika, za sada je osvojio samo jedan mandat, i to u Francuskoj, dok samome Ganleyu mandat u Irskoj još “visi”.

Prema EP-ovu poslovniku, za osnivanje frakcije treba okupiti najmanje 25 zastupnika iz najmanje sedam zemalja članica, pa bi prema tome europskeptici ostali bez stranačkoga kluba. Kao uostalom i britanski konzervativci sa češkim saveznicima. I jedni i drugi mogu se jedino uzdati da će saveznike naći među 91 neovisnim zastupnikom ili onim iz frakcijski nepovezanih krajnje lijevih ili desnih strančica (2004. bilo je takvih izabrano samo 29).

Velik su uspjeh euroskeptici zabilježili jedino u Ujedinjenome Kraljevstvu, gdje je Stranka za neovisnost Ujedinjenoga Kraljevstva (UKIP) sa 16,09 posto glasova osvojila drugo mjesto, iza konzervativaca (27 posto), i na treće mjesto potisnula vladajuće laburiste (15,31 posto)

Toliki broj zastupnika koji naginju ekstremizmu svakako će obilježiti rasprave u novome europaramentarnome sazivu, koji će se na konstituirajuću sjednicu okupiti 14. srpnja. Njihov utjecaj, međutim, nikako neće biti odlučujući.

- Ukupno, nesumnjivo je da su pobjedu odnijele stranke i kandidati što podupiru europski projekt. Stranke koje se konstruktivno hvataju ukoštac s političkim izazovima i svakodnevnim brigama građana zauzimat će ogromnu većinu europarlamentarnih sjedišta – izjavio je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Durao Barroso. Očekuje se da će Barrosa šefovi država ili vlada EU 27 na summitu 18. i 19. ovoga mjeseca predložiti na još jedan predsjednički mandat.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije