Europski parlament jučer je u Strasbourgu većinom glasova odobrio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Hrvatskom i Privremeni sporazum. To odobrenje ima snagu ratifikacije pa je SSP dobio prve dvije (prva se ratifikacija zbila u Hrvatskom saboru) od 17 potrebnih. Vladimir Drobnjak, hrvatski veleposlanik pri Europskim zajednicama, procijenio je da je jučerašnje glasovanje iznimno važan politički signal, koji će verojatno ubrzati i ratifikacije u parlamentima zemalja članica.
- Moramo biti iznimno zadovoljni što je Europski parlament u tjednu s vrlo nabijenim i važnim dnevnim redom pronašao prostora da preko reda Sporazum s Hrvatskom uvrsti na dnevni red kako bi bio odobren do kraja ove kalendarske godine - naglasio je Drobnjak. On je također dodao da o Privremenom sporazumu treba još glasovati Vijeće ministara EU, no to se neće dgoditi na summitu u Laekenu jer više nema vremena, pa će o tom sporazumu ministri EU odlučivati na svojoj sjedinici u siječnju. Prema svoj prilici, on će službeno stupiti na snagu 1. ožujka iako će se početi primjenjivati već 1. siječnja, kako je u sporazumu predviđeno. Taj se sporazum odnosi na trgovinu i promet pa će, zapravo, za Hrvatsku biti prvi ozbiljniji test.
- Brzina kojom smo ispregovarali Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pokazala je da imamo dobre temelje za uspješan prolazak kroz proces prilagodbe i pridruživanja. Ministarstvo za europske integracije načinilo je plan provedbe i to ostaje organizacijski temelj za ovaj veliki posao. Praksa će pokazati koliko smo sve to dobro isplanirali - kazao je Vladimir Drobnjak i dodao da tim ljudi koji su uspješno pregovarali o Sporazumu i dalje ostaje na istom poslu, što je svojevrsno jamstvo za ubuduće.
Hrvatska će u 2002. godini dobiti i prva sredstva iz CARDS programa. Svi projekti koje je Hrvatska ponudila prihvaćeni su i odobreni, a riječ je o svoti od 60 milijuna eura.
- To nije ček na taj iznos koji će dobiti vlada, nego je riječ o vrlo konkretnim projektima, provedbu kojih će Europska komisija vrlo pomno nadgledati. Bit će to svojevrstan test za 2003. godinu jer, realiziramo li uspješno projekte koji su planirani za sljedeću godinu, otvara se mogućnost da dobijemo još više novca - kazao je Drobnjak.
Hrvatska je u ovome procesu pretekla Makedoniju, koja je sporazum potpisala u studenome prošle godine, no Europski ga parlament nije stavio na dnevni red, dijelom zbog narušene političke stabilnosti u zemlji, dijelom zbog nekih tehničkih manjkavosti.
Marina Šerić