EU: Da ili ne?

Euroskeptici: „Povisit će se cijene roba i povećat će se porezi“

plac
pixsell
17.01.2012.
u 16:38

Čak 90% Europljana smatra da su cijene uvođenjem eura porasle, no službena statistika pokazuje kako je zbog uvođenja eura ukupno povećanje cijena iznosilo svega 0,2 do 0,3%

Izazovi – Povećanje cijena percepcija je koja se najčešće povezuje s uvođenjem eura. Čak 90% Europljana smatra kako su tada cijene porasle. No, službena statistika pokazuje da je inflacija, koja detektira povećanje cijena, u eurozoni 2002., kada je uveden euro, bila 2,3%. Zbog uvođenja eura ukupno povećanje cijena iznosilo je svega 0,2 do 0,3%. Razlozi poskupljenja bili su trgovci, odnosno vlasnici trgovina koji su iskoristili uvođenje eura i digli cijene jednostavnim zaokruživanjem cifri. Pojedine zemlje (Austrija, Grčka, Portugal) uvele su obvezu dvojnog iskazivanja cijena prije i nakon uvođenja eura, što je utjecalo na nizak rast cijena.

Iako je članicama EU prepuštena potpuna kontrola u vođenju porezne politike, države su dužne postići određenu razinu porezne harmonizacije. Konkretno, preporučena stopa PDV-a je od 15 do 25%, države mogu primjenjivati jednu ili dvije snižene stope koje ne smiju biti niže od 5%. Nulta stopa PDV-a za kruh, mlijeko, lijekove, ortopedska pomagala i knjige se ukida i na te proizvode morat će se naplaćivati barem 5%. Rješenje za taj korak je spuštanje poreza u nekim drugim robama bitnim za građane (meso, dječja hrana i potrepštine itd.). 

Prednosti – Ulaskom na konkurentno tržište bez granica hrvatski građani imat će širi izbor kvalitete i cijene roba i usluga. Konkurencija smanjuje, a ne povećava cijene. Cijena hrane u Hrvatskoj danas na razini je cijena u Engleskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Austriji, no daleko smo skuplji od svih „novih“ članica koje su ušle 2004. i 2007. Iako će ulaskom u EU Hrvatska ukinuti nultu stopu PDV-a uz obvezu podizanja poreza za cigarete, energente i građevinsko zemljište, ispregovarana je odgoda većih trošarina za cigarete do kraja 2017. te poreza za građevinsko zemljište do kraja 2014. Za građane koji ulaze u sustav PDV-a osnovica unutar koje ne moraju plaćati PDV povećana je na 35.000 eura. Ukidanje nulte stope PDV-a, uvođenje oporezivanja zemljišta i veće trošarine za cigarete djeluju i pozitivno: trebali bi povećati prihode proračuna, koji bi se većim sredstvima mogli usmjeriti na socijalno osjetljive kategorije građana.       

 

 

 

 

 

Komentara 6

DO
doktorica
17:03 17.01.2012.

pa već su cijene \"tiho\" porasle....

BO
boeing777
17:08 17.01.2012.

o kako bi vam svima sočno opsovao pa ovakva propaganda nije bila ni u yugi NE U EU

IS
istima
21:18 17.01.2012.

pa normalno da će se povećati porezi, inače čime će se pokriti troškovi nove, debelo plaćene administracije, čime učestvovati u saniranju Grčke i ostalih....... osim ako ne misle dizati nove kredite i još dublje nas zakopati u dužničko ropstvo. EUU je problem, a ne rješenje !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije