U prosjeku žene u Europskoj uniji prvo dijete rode u dobi od 29 godina, najveći postotak žena koje rađaju prvo dijete u dobi od 40 i više godina imaju Španjolska i Italija, a najveći postotak majki tinejdžerica imaju Rumunjska i Bugarska. Pokazuju to jučer objavljeni podaci Eurostata za 2015. godinu.
Već se otprije zna da Talijanke i Španjolke u prosjeku rađaju prvo dijete najkasnije u EU, u dobi nakon 30 godina, no to ne znači da su Talijanke i Španjolke možda najemancipiranije, nego je u tim zemljama loš položaj žena na tržištu rada pa odgađaju majčinstvo. Nešto manje od polovice žena u Europskoj uniji odnosno njih 47 posto prvo dijete rodilo je u dvadesetim godinama, a njih 45 posto postalo je majkama u 30-im godinama. No, čak 93.000 djece u EU 2015. godine rodile su tinejdžerice, pa EU u prosjeku ima četiri posto majki tinejdžerica. Najviše majki tinejdžerica imaju Rumunjska (12,3%), Bugarska (11,9%), Mađarska (9,5) i Slovačka (8,4 %). Inače, Bugarke najranije u EU rađaju prvo dijete, i to u prosjeku u dobi s 25,8 godina.
Hrvatska je po udjelu majki tinejdžerica malo iznad prosjeka EU s njih nešto više od četiri posto.
S druge strane, pet zemalja EU se može pohvaliti da imaju manje od dva posto maloljetnih majki, a to su Italija (1,2%), Nizozemska i Slovenija (1,3%), te Danska i Švedska (1,4%). U prosjeku EU ima jednak postotak majki tinejdžerica kao i majki koje prvi put djecu rađaju u dobi od 40 i više godina. Tako su 87.000 djece u EU rodile majke u toj dobi, a najviše majki u dobi od 40 i više godina imaju Italija (8%), Španjolska (7,4%) i Grčka (5,5%). Nasuprot tome, najmanje su u EU sklone rađanju u kasnijoj dobi žene iz Litve i Poljske (1,1%), Letonije i Slovačke (1,5%) te Rumunjske (1,6%).
Hmm...Rumunjska pa Bugarska najviše majki tinejdžerica....da slučajno nisu u pitanju pripadnici jedne ....a kako bi ih čovjek politički korektno nazvao...Romi --Sinti.. kod jednih i drugih koji prosjek dižu...