PRIVREMENA ADRESA Zbog rekonstrukcije vrijedne 1,5 milijuna maraka

Federalni Parlament preselio u kinodvoranu

15.01.2009.
u 23:00

Sjedište zakonodavne vlasti Federacije BiH preselilo je iz zgrade na poznatoj adresi Hamdije Kreševljakovića 3 u Sarajevu na - ni manje, ni više nego u kinodvoranu. Posljednje dvije sjednice federalnog Parlamenta održane su u kinodvorani Unitic centra u Sarajevu budući da se zgrada federalnog Parlamenta renovira.

“Na pravoj adresi”
“S obzirom da se rad Parlamenta preselio u kino, a da se rasprave odvijaju u tome stilu, onda smo na pravoj adresi”, rekao je ironično, poznat po svojim zanimljivim istupima, zastupnik federalnog Zastupničkog doma i predsjednik HKDU-a Ivan Musa. To pojašnjava time kako se u Parlamentu nikada ne zna kako će se koja točka okončati, tko će biti za, a tko protiv, bez jasne parlamentarne većine.

“Uočljivo je da u vladajućoj koaliciji po bitnim točkama praktično ne postoji koalicija niti se oni međusobno konzultiraju. Postavlja se pitanje kako se pojedini prijedlozi uopće prihvate na Vladi i jesu li oni odraz koalicijske vlasti. Zbog svega toga i stalne dramatike zbog toga što se nikada ne zna što će se dogoditi, ali i neprincipijelnog odnosa vlasti, onda nije nelogično da sjedimo u kinodvorani”, dodao je Musa.

U međuvremenu je jedna sjednica održana i u vijećnici općine Stari grad u Sarajevu. I dok im u Starom gradu nisu naplatili niti marke, u UNITIC-u su također bili obzirni prema ovoj zakonodavnoj instituciji pa su za jednodnevno zasjedanje morali platiti dvostruko manju tarifu nego što iznosi iznajmljivanje ove dvorane. Po danu se za zasjedanje Parlamenta plaća 800 maraka.

Nisu dali dvoranu
No, zanimljivije je od toga da su iz državnoga Parlamenta odbili zahtjev da se sjednice federalnog Parlamenta tamo održavaju.

To pak govori o odnosu federalne i državne razine vlasti, iako se u klupama obaju parlamenata praktično nalaze zastupnici koji su iz istih stranaka na vlasti. Bez ikakvog objašnjenja iz državnog su Parlamenta odbili osloboditi jednu od tri dvorane kojima raspolažu. To na određeni način govori i o tome kakav je odnos između državne ili entitetske vlasti. Ovakav odnos ne bi čudio da je u pitanju entitet Republika Srpska, kojoj je Sarajevo Teheran, nego federalni entitet koji se počesto poistovjećuje s državom BiH.

Valja reći i kako su i u zgradi koja se renovira zastupnici federalnog Parlamenta praktično podstanari, budući da je ona u vlasništvu Grada Sarajeva, a ne Federacije BiH. U rujnu prošle godine Vlada Federacije odvojila je 1,5 milijuna maraka za rekonstrukciju zgrade federalnog Parlamenta. Pretpostavlja se kako će radovi biti završeni do kraja ožujka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije