– Moj djed Tomo Glavić kupio je hotel “Dubrovnik” kada mu se kći, odnosno moja majka, udala u Zagrebu, a kao predsjednik Dubrovačke plovidbe htio je imati nešto u Zagrebu. Cijeli je hotel bio u vlasništvu Dubrovačke plovidbe, a mojoj obitelji oduzet je, odnosno konfisciran, kao i sva druga imovina nakon što je djed 1945. na sudu u Dubrovniku osuđen zbog navodne suradnje s okupatorima u politički montiranom procesu. Svu imovinu moja obitelj pokušava vratiti, a neke smo sporove uspješno okončali – pojašnjava Fedor Devidé Glavić (70), jedan od nasljednika ugledne dubrovačke obitelji Glavić.
Hotel za okupatore
Sporno zemljište na atraktivnoj lokaciji u samom središtu Zagreba, na kojem je sagrađen južni aneks hotela “Dubrovnik”, već je godinama predmet spora na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu. U tom sporu hotel “Dubrovnik” želi se upisati kao vlasnik ukupno 503 kvadrata zemljišta koje je, prema stanju u zemljišnim knjigama, u vlasništvu Republike Hrvatske i nasljednika zagrebačkog trgovca Vilima Lebinca, inače krsnog kuma Glavićeva unuka. Međutim, Devidé Glavić napominje da država uopće nije vlasnik polovice zemljišta u Gajevoj ulici jer upravni spor oko povrata tog zemljišta još traje, i to već više od deset godina.
– Još se borimo za povrat zemljišta na Tuškancu na kojem je sagrađena vila za komunističkog moćnika Jakova Blaževića, a uspjeli smo vratiti susjednu zgradu na adresi Tuškanac 82. Ta je zgrada bila vjenčani poklon none mojoj majci. U njoj je nakon konfiskacije od 1946. bila prvo OZNA, a potom i UDBA. Zgrada je u vlasništvo moje obitelji vraćena 2007., a dobili smo i zgradu na Preradovićevu trgu – kaže nasljednik imućne dubrovačke obitelji. Sav imetak, brojne nekretnine i tvrtke, Tomo Glavić je, pojašnjava nam njegov unuk, naslijedio od svog strica Federica Glavića.
– On je stekao veliko bogatstvo u Čileu gdje je radio u rudnicima. Budući da nije imao nasljednika, sve je ostavio nećaku, odnosno mom djedu Tomi Glaviću – objašnjava Devidé Glavić. Osim nekretnina u Zagrebu, obitelj Devidé Glavić nakon Drugog svjetskog rata ostala je i bez značajne imovine u Dubrovniku.
– Djeda su optužili da je naš hotel “Argentinu” stavio na raspolaganje talijanskim i njemačkim okupatorima, ali i da je kao suvlasnik gradskog kina u suradnji s okupatorima puštao filmove koji su slabili moral naših sugrađana. Zbog svega je osuđen na zatvorsku kaznu i oduzeta mu je imovina. Među nekretninama je bila i zgrada hotela “Argentina”, koji je sada u vlasništvu obitelji Lukšić, a za nju smo dobili 28 posto dionica – priča Devidé Glavić koji je s obitelji veći dio života proveo u Peruu, a godinama je bio i počasni konzul Perua u Zagrebu. U Hrvatsku se vratio početkom devedesetih i već gotovo 20 godina pokušava vratiti djedovinu. Napominje kako još vodi i upravni postupak s HRT-om zbog vile “Dubravka” u kojoj je bio smješten Radio Dubrovnik, a taj spor traje već 17 godina.
Suglasnost za prodaju
– Iako je vještak procijenio da vila vrijedi 22 milijuna kuna, Ured državne uprave ponudio je obitelji da će nam za vilu isplatiti 300.000 kuna, i to u 20 godina. To nismo htjeli prihvatiti pa je spor nastavljen. Činjenica da se spor oko vlasništva još vodi nije spriječila glavnog ravnatelja HRT-a Gorana Radmana da od Nadzornog odbora traži suglasnost za prodaju nekretnine. Nadam se da se to neće dogoditi – zaključuje Devidé Glavić.
>> 'Titove naočale' - duhovita povijest židovske obitelji iz Hrvatske
Pretvorba na partizanski način. Gdje bi stanovali komunistički funkcionoeri da nisu oteli drugima , a vratit e neće zato sto danas to drze njihovi sinovi ,