Vladimir Ferdelji, donedavni čelnik tvrtke Elektrokontakt, potom u kratkom razdoblju član Vlade kojeg se premijer brzo odrekao zbog kritika na situaciju u gospodarstvu, nastavio je karijeru, između ostalog, kao gospodarski savjetnik zagrebačke koalicije HSLS-HSS, a širi je na kandidaturu za gradonačelnika Zagreba. Iako nastupa kao nezavisni kandidat, predstavlja ga koalicija jer priznaje da je u takvoj kandidaturi potrebna dobra logistika i potpora. No, potporu očekuje i od svih stranaka i građana koji prepoznaju njegove ideje, program i način na koji bi vodio grad.
Imate li zamjerke u sadašnjem vođenju grada i s kojom ćete porukom krenuti u borbu za gradonačelnika?
Posebnih zamjerki nemam, ali smatram da grad mora biti servis građana, a ne da se oni osjećaju kao pijuni koji rade za gradsku administraciju. To podrazumijeva snažniju informatizaciju svih funkcija u gradu, nestanak dugih redova u institucijama te kadroviranje koje se temelji na pozitivnoj selekciji. Sve odluke trebale bi biti javne i dostupne. Tražio bih da se sve strateške odluke čija realizacija traje dulje od jednog mandata izglasaju referendumom, a one koje se donose u jednome mandatu trebale bi proći širu raspravu i imati dobre argumente. Glavni grad mora se voditi na principima ekonomske isplativosti, ekološke prihvatljivosti i socijalne odgovornosti. Cijeli društveni, kulturni ili sportski život mora se razvijati na europskim principima i uz visok stupanj tolerancije prema svim drugim mišljenjima. Ne smije se dopustiti segregacija na bilo kojim principima, nacionalnim, rasnim... Budućnost svijeta su multikulturalne zajednice koje moraju naći suživote.
U kandidaturi većina ide s populističkim mjerama. Možete li vi građanima sada obećati neki bolji standard?
Neću imati snažan PR jer i nije potrebno da se ružne istine pretvaraju u lijepe laži. Ali, u 30-godišnjem vođenju Elektrokontakta pokazao sam da se u nemogućim uvjetima može ostvariti posve drukčiji rezultat.
Međutim, mnogo je elemenata na koje je teško utjecati. Primjerice, grad bi se trebao suočiti s poskupljenjem grijanja zbog lošeg poslovanja HEP-a. Bi li vi na to pristali?
Argumenti koje su iznijeli ne stoje, pa poskupljenja grijanja ne bi trebalo biti. Uzrok je tog poteza u lošem kadroviranju koje je vezano uz postavljanje stranačke poslušne osobe na mjesta kojem nije dorasla. Građani plaćaju to što ti sustavi ne rade efikasno i optimalno i to treba radikalno mijenjati.
Predlažete tri glavna projekta.
Među strateškim je projektima Zagreb na Savi kojim bi grad dobio gospodarsko svojstvo jer bi postao glavno prometno čvorište od jugoistoka do sjeverozapada te bi bio najjeftiniji i najkraći prometni put za robe i terete. Tim bi se projektom uredio tok podzemne vode, pridonio bi energetski s četiri elektrane, a možda bi najveći doprinos toga projekta bilo stavljanje u funkciju 360 ha slobodnog građevnog zemljišta grada između dva nasipa. Zatim je potrebno riješiti sustav upravljanja otpadom, prije svega odvajanjem korisnog od komunalnog otpada. Spalionica bi bila u sklopu toplana gdje bi se iskorištavala toplinska energija otpada, pa bi se grad zapravo grijao na vlastitom otpadu. Naime, imamo najgori sustav – zakopavanje komunalnog otpada. Treći je važan projekt informatizacija grada, povezivanje svih gradskih poduzeća u datoteke te signalizacija prometa koje prema svjetskim iskustvima poboljšava protočnost cesta 20 do 30 posto.
Svi ti projekti zahtijevaju znatna sredstva, a sada nije vrijeme za velike dugove.
Različite su mogućnosti, a u tome imam iskustva. Ali velike obveze koje bi građani preuzeli sada nisu moguće jer je socijalna situacija takva. Prvo bi trebalo zaraditi, a onda potrošiti.
Grad biste zapravo vodili kao tvrtku?
Da, jedino što je grad puno veća i složenija tvrtka u kojoj bi društveni interes bio u prvom planu, a onda vlastiti. Ako se tako ne funkcionira, onda brzo dolazi do protekcije i korupcije. Upravo bi i borba protiv korupcije bila jedna od potrebnih mjera, pa bi građanin mogao prijaviti kada mora dati mito za nešto na što ima pravo. Osigurao bi mu se prijeki put.
Problem je i upravljanje gradskom imovinom...
Grad bi morao imati interes da sačuva obrte i gospodarske djelatnosti povoljnijim naknadama, pa i vlasničkim pristupom, svima koji obavljaju djelatnost važnu za grad i u duljem razdoblju.
Vaša je kandidatura, bez obzira na to što ste nezavisni, ipak susret s politikom. Ulaskom u Vladu i brzim otpisom iz nje nemate najbolje iskustvo.
Iz toga sam spoznao da je politika mjesto na kojem ne vrijede argumenti i svjetonazor. Naše dvije najveće stranke upravljaju demokratskim centralizmom, odnosno svi moraju misliti kao vođa. Smatram da monopola na pamet nema.
Vjerujete li onda u pravednu borbu?
Stvoren je na političkoj sceni dojam da je sustav bipolaran, da postoje SDP i HDZ. To nije točno. Oni su taj sustav stvorili i podržavaju ga, a građani i intelektualci smatraju da nemaju za koga glasati. Mi smo toga svjesni, ali se ne mogu s time pomiriti, želimo razbiti bipolarnu sliku i zato izlazim na izbore.
Ferdelji u borbi za metropolu: Grad bih vodio kao tvrtku
Gospodarstvenik na zagrebačke izbore izlazi ispred koalicije HSLS-HSS: Grad bih vodio kao tvrtku. Prvo treba zaraditi, a tek onda potrošiti
Komentara 67
Zagrepčani - imate priliku.( ali ne znam kakav su mu teret - "seljaci") nekako je ispalo do sada da " preveč trguju"
Postovani! Gospodarstvenik na zagrebačke izbore izlazi ispred koalicije HSLS-HSS: Grad bih vodio kao tvrtku. Prvo treba zaraditi, a tek onda potrošiti Zalagat će se da se sve strateške odluke čija realizacija traje dulje od jednog mandata idu na referendum * * To su dva razloga ZA moj glas. Da su se dosadasnji SDPovci tako ponasali nebi bili u banani. Lako se zaduzivati na tudji racun;-)))) Ali nista nije vjecitio. Kad tad dodje naplata ili ovrhsa;-))) Lijep pozdrav!
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
U svakom slučaju treba podržati čovjeka koji nudi projkt, zna što hoće i ima volje da se angažira za dobrobit građana! Pozitivna osoba na našoj poliučkoj sceni u svakom slučaju! Osobito mi se sviđa što razlikuje tvrtku i grad, jer cilj tvrtke je osobna dobit, a grada društveni interes, a upravo na toj strateškoj razlici padaju mnogi inače solidni menadžeri!