RADIO GODINU DANA

FOTO Smirujući živce, izradio vitešku košulju od žice

'03.01.2013., Slavonski Brod - Brodjanin Zeljko Matusko izradjuje zicane viteske kosulje, tzv.veriznjace koje su nekada rimske i srednjovjekovne vojnike stitile od uboda i posjekotina maca ili sablje.
Foto: 'Ivica Galovic/PIXSELL'
1/8
04.01.2013.
u 08:07

Takav način izrade osmislili su Kelti, a najstariji su nalazi iz 500. godine pr. n. e.

Brođanin Željko Matuško veliki je obožavatelj odjeće i mističnog srednjeg vijeka. Svoje dvije strasti ovaj je viši dizajner za tekstil i odjeću zaposlen u muzeju spojio u jedinstven hobi tako što je počeo samostalno plesti srednjovjekovne verižne košulje od žice. Upravo privodi kraju izradu svoje prve verižnjače na kojoj je radio gotovo godinu dana.

– U košulju sam već upleo 9105 prstenova od kojih svaki teži jedan gram, a kada bude potpuno završena, težit će između 12 i 13 kilograma. Međutim, ako uzmete u obzir da današnji vojnik nosi 35 kg opreme na sebi, s puškom i do 40, to onda i nije neka velika težina – kaže Matuško koji u radu ne koristi suvremene materijale, uređaje ni strojeve.

Europski uzorak

Sve radi ručno, na način kako se to nekada radilo, tako da on ne rekonstruira samo predmet nego i postupak. Pored košulja, Brođanin izrađuje i rekonstrukcije povijesnih odora, hladnog oružja poput mačeva, noževa, lukova i strijela. Sve je, kaže, počelo još 1990. kada je prvi radni dan u muzeju ugledao komad verižne košulje koji ga je odmah fascinirao. Otkrio je da su takav način izrade oklopa, gdje se četiri prstena spajaju u jedan, prvi osmislili Kelti, a najstariji nalazi datiraju još iz 500. godine prije nove ere. Njegov rad predstavlja europski uzorak koji je po načinu prepletanja potpuno drugačiji od samurajskog, perzijskog i bizantskog.

– Riječ je o poslu koji je po dinamici rada i pletenju najsličniji kukičanju, odnosno heklanju, a Mađari ga zovu i muškim vezom. Iziskuje jako puno ljubavi, strpljenja i upornosti, ali zato jako smiruje živce. Za ovu košulju utrošio sam oko 600 radnih sati. Međutim, kada bi taj posao radile tri osobe, od kojih bi jedan samo motao žicu, drugi sjekao, a treći sastavljao, u manjoj radionici mogli bi ih proizvoditi desetak mjesečno – nastavlja Matuško.

Prema njegovim riječima verižne su se košulje kroz povijest pokazale puno učinkovitijim od oklopa jer su fleksibilnije i praktičnije. Štitile su vojnike od uboda i porezotina i spasile nebrojeno mnogo života.

Žele je u glazbenom spotu

U Rimskom Carstvu uglavnom su ih radili robovi, a u srednjem vijeku majstori obrtnici. Danas ih u Europi i svijetu koriste ronioci radi zaštite od morskih pasa, a idealni su za popularne turističke programe Living History. Matuška je jedna glazbena skupina već molila da im ustupi košulju za snimanje spota u kojemu se pojavljuje srednjovjekovni vitez.

>> Vitezi se mačevima \"sasjekli\" na bojnom polju kod Samobora

Komentara 2

NE
nechrarh
11:56 05.01.2013.

A nećeš ti neke vijesti....razne Udruge mladih poput Reda Srebrnog Zmaja (iz Zagreba) to rade već godinama, a za jednu verižnjaću im treba manje od 2 mjeseca....

MO
mozel
17:40 06.01.2013.

Ma nije ovo za odmaranje zivaca nego "Ubijanje dosade"ja sam opleo jednu kosulju i kapu u koju sam utrosio 7 kg omcica.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije