Zadovoljstvo provedenim aktivnostima pripadnika hrvatskih i francuskih zračnih snaga iskazano je u četvrtak na Plesu u sklopu po prvi puta održanih aktivnosti "MORANE FRA Rafale Deployment in Croatia", kojom su uvježbavane zajedničke procedure rada na avionima Rafale. Radi se o međunarodnoj aktivnosti pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) i pripadnika Francuskih zračnih i svemirskih snaga, pilota i zrakoplovnih tehničara, koja se održava početkom studenata u vojarni "Pukovnik Marko Živković" na Plesu. MORANE koncept je francuski naziv odnosno inačica NATO koncepta "Agile Combat Empployment - ACE.
Prikazu aktivnosti nazočili su zapovjednik HRZ-a general bojnik Michael Križanec, general bojnik Guillaume Thomas iz Francuskih zračnih i svemirskih snaga (Armee de l’Air et de l’Espace) te francuski veleposlanik Fabiern Fieschi. Tijekom ove, prve u nizu redovitih godišnjih aktivnosti "MORANE FRA Rafale Deployment in Croatia" pripadnici ratnog zrakoplovstva dviju zemalja razmjenjuju iskustvo, piloti provode zajedničke misije, a zrakoplovni tehničari opslužuju Rafale iz sastava drugog ratnog zrakoplovstva te zajednički uvježbavaju procedure rada sa zrakoplovnim naoružanjem na zemlji i naoružavanje aviona.
Cilj je demonstracija dostignutih sposobnosti i provjera, odnosno potvrda koncepta ACE/MORANE. Krajnje željeno stanje je sposobnost HRZ-a za prihvat, opsluživanje, održavanje do određene razine te naoružavanje francuskih Rafalea radi provedbe operativnih zadaća s lokacije u Hrvatskoj. Redovita provedba MORANE aktivnosti omogućit će HRZ-u usavršavanje operativnih planova i osiguranje potpore francuskih zračnih snaga u slučaju provedbe letačkih operacija hrvatskih Rafalea s lokacija francuskih Rafale eskadrila. Veleposlanik Fieschi izrazio je uvjerenost da će zajedničke aktivnosti hrvatskih i francuskih pripadnika zračnih snaga pridonijeti suradnji u obrani u zajedničkom interesu, jačanju NATO-a i jačoj i ujedinjenijoj EU te daljnjem produbljivanju bilateralnih odnosa dviju zemalja.
General Križanec istaknuo je kako se tim vježbama želi uspostaviti koncept disperziranja, korištenja svih aktivnih, pasivnih i reaktivnih mjera jer potrebne su zajedničke procedure, logistika i koncepti da bi se preživjelo eventualni prvi napad, "a onda sljedeći dan uzvratilo i dobilo bitku". Uputio je zahvalu hrvatskim i francuskim članovima timova jer, rekao je, vidjeli smo "veliku interakciju svih" – pilota, inženjera, mehaničara, logističara, operative… To svjedoči o snažnoj i odlučnoj volji, spremnosti i moći koju ćemo ubuduće uložiti da bi bili moćne zrakoplovne sile spremne braniti naše zemlje i saveznike, dodao je.
Zahvalu je uputio i general Thomas istaknuvši važnost razmjene iskustava pilota i ostalog osoblja te dodao da je dosegnuta vrlo visoka razina interoperabilnosti pripadnika zračnih snaga dviju zemalja i naglasio važnost strateškog partnerstva Hrvatske i Francuske.
Hrvatska već sada mora nastaviti modernizaciju zračnih snaga poslje 2030 avionima 5 generacije a to je f35 ili slično