Neobjavljeni zapisi

"Fragmenti" otkrivaju jednu drugačiju Marilyn Monroe

s Arthurom Millerom
arhivska fotografija
04.05.2010.
u 15:47

Knjiga baca novo svjetlo na njenu osobnost - čitatelji će napokon upoznati njenu intelektualnu i umjetničku stranu.

Ideje o raznim stvarima, asocijacije porazbacane po stranicama, misli o svemu i svačemu koje ne izgledaju kao da su poredane po nekom smišljenom redu... Nije čudo da se knjiga zove “Fragmenti”, a riječ je o još nikada viđenim dnevnicima i zabilješkama Marilyn Monroe, koje je od Leeja Strasberga, glumičina prijatelja i učitelja glume, naslijedila njegova udovica Anna Strasberg. Čak 48 godina nakon Marilynine smrti ovi dragocjeni fragmenti glumičina unutarnjeg svijeta ugledat će svjetlost dana i to u listopadu ove godine istodobno u američkom i francuskom izdanju.

Urednik francuskog izdanja Bernard Comment kaže da su sve bilješke prožete melankoličnim tonom. Također tvrdi da će ta knjiga baciti novo svjetlo na njenu osobnost te da će čitatelji konačno upoznati njenu intelektualnu i umjetničku stranu i pokazati da ona nije bila površna zvijezda, već delikatna osoba sklona introspekciji. U njenim bilješkama ima i vrlo suptilne poezije, a stihovi su, prema riječima urednika, “lijepi tako da zaustavljaju dah”.

Marilyn je izuzetno voljela umjetnost talijanske renesanse i u njezinim bilješkama ima i dosta razmišljanja o renesansnim umjetnicima i njihovim djelima, a ima i recepata za neka jela koja su joj se izuzetno sviđala. Ima i dosta komentara djela Jamesa Joycea i Samuela Becketta i mnogih drugih književnika koji otkrivaju s koliko je senzibiliteta čitala knjige.

Bernard Comment za postojanje ovih zapisa doznao je 2008. godine na jednoj večeri. Dnevnik i bilješke počela je voditi 1943. i to je činila sve do svoje smrti 1962. godine. Urednik naglašava da je za papirom i olovkom posezala u trenucima kada je iščekivala neki emocijama nabijen događaj ili kada je bila suočena s nekom velikom dilemom. On smatra da je Marilyn uživala u onom što je zapisivala i da je imala iskonsku potrebu da piše i da tako “proradi” neke izuzetno intenzivne osjećaje i situacije.

Knjiga je načinjena tako da njene zapise stavlja u kronološki red, a ilustrirana je fotografijama koje se poklapaju s datumima njenih bilježaka.

Comment naglašava da ova knjiga bilježaka neće baciti nikakvo novo svjetlo na neke misterije vezane uz Marilyn Monroe, poput ubojstva Johna F. Kennedyja ili njezine vlastite smrti.
- No čitatelji će i te kako postati svjesni njenih muka u trenucima kada su joj nuđene nove i nove uloge “priglupe plavuše”. Njoj taj stereotip nikako nije odgovarao - kazao je Comment. Jedan je od najdužih dijelova svojevrstan esej o njezinu prvom suprugu Jamesu Doughertyju, ali i o njezinu trećem suprugu, književniku Arthuru Milleru s kojim je željela biti intelektualno ravnopravna.

Tu je i nekoliko pisama njenim psihoanalitičarima, ali i prijatelju Leeju Strasbergu, kojega je odabrala za svoga nasljednika, i to u trenucima kada je u New Yorku bila zatvorena na psihijatriji.

Za sada nije poznato ima li u njenim bilješkama išta o njezinu drugom suprugu, bejzbolašu Joeu di Maggiju i o njezinu odnosu s Johnom Kennedyjem. Courtney Hodell, urednica američkog izdanja, kaže da ima natuknica koje sugeriraju da je glumica razmišljala o samoubojstvu, no nije željela otkriti iz koje su godine ti zapisi.

 

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije