Čitava prizemna etaža starog grada Ribnika bit će otvorena za javne potrebe, a tek će posljednja treća biti rezidencijalni dio obitelji Frankopan. Dio je to sporazuma između vlasnika dvorca i općine Ribnik koji budi nadu da bi nakon više od 10 godina, od kada su Frankopani postali vlasnici, a tijekom kojih nije učinjeno doslovce ništa, stari grad konačno dobio konkretne sadržaje.
Najprije istražni radovi
Iako je projekt obnove još daleko od faze izrade dokumentacije s detaljima unutar i izvan zidina, postoje ideje projektantskog tima o sadržajima koje će nuditi spomenik kulture nulte kategorije.
–Prizemlje će u potpunosti biti otvoreno za javnost i tamo će se moći organizirati niz sezonskih događanja, koncerti i slično. I prvi kat javnost će moći koristiti po potrebi. Tamo će se nalaziti saloni, što je vjerujemo bila i originalna namjena tog prostora.
Zajednički bi ga, po potrebi, mogli koristiti i vlasnici i građani – rekao je Hrvoje Hrabak arhitekt i stručnjak za kulturnu baštinu koji je sa Sandrom Rojnić Forza u stručnom timu koji će raditi u Ribniku.
Detaljniji planovi sačinit će se nakon istražnih radova u i oko dvorca. I stručnjaci danas imaju puno nepoznanica poput originalne visine zemljišta koje je okruživalo grad ili lokacije opkopa. Očito je glavni pristup gradu bio je sa suprotne pozicije sadašnjoj. Zato će se zasigurno budući ulaz vratiti na drugu stranu objekta.
Do njega bi trebao ići i pješački prilaz koji bi od objekata općine i vatrogasnog doma vodio u pravcu školske zgrade, a zatim prema dvorcu. Pretpostavlja se da će projektanti ponovno izgraditi vodeni opkop sa strane na kojoj će biti pročelje, a koji će na prostoru sadašnjeg prilaza prelaziti u jezerce močvarnog tipa.
Do realizacije ovih ideja i do stavljanja u funkciju sigurno će proći više godina.
–Ovaj projekt po mnogo čemu je usporediv s Velikim Taborom. U ovom poslu puno je toga nepredvidivo i zato trebamo puno vremena. No u tome je i draž sličnih projekata – rekao je Hrabak.
Vlasnica dvorca Ingrid Frankopan nada se da bi prve goste u dvorcu mogla ugostiti puno ranije.
–Kada mene pitate o obnovi voljela bih da je gotova jučer. Ipak, nadam se da ćemo dio prostora imati već za dvije do tri godine. Možda će to biti skromnije, a kroz godine sve ćemo urediti luksuznije – najavljuje I. Frankopan.
Dinamika obnove ovisit će ponajprije o njoj, jer će inicijalna sredstva morati osigurati vlasnik. Tek će se kasnije moći računati na sredstva Ministarstva kulture, ili EU fondova.
–Ne želim bježati od činjenice da je oko starog grada puno toga lošeg. To se vidi već prvim pogledom na zgradu i okoliš. No vjerujem kako je taj dio sad iza nas i da će projekt započeti. Stari grad za nas ima iznimno značenje i simbol je naše povijesne vrijednosti.
Zato ćemo nastojati sudjelovati u projektu koliko to možemo – najavio je Željko Car, načelnik Ribnika.
Uređenje okoliša
Prve akcije bit će na uređenju okoliša starog grada. Vlasnici su se obvezali da će do potpunog uređenja košnju i druge radove sufinancirati godišnjim paušalom.