Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs osvrnuo se danas na mjere u novoj školskoj godini koja počinje 6. rujna te ustvrdio kako je svima cilj da nastava ne bude online, odnosno da ide što više licem u lice. Što se tiče nošenja zaštitnih maski na fakultetima, kaže, ovisit će o ustanovi.
– Ostavit ćemo da to sveučilišta i fakulteti organiziraju s obzirom na infrastrukturne mogućnosti. Ako mogu osigurati dovoljan razmak, onda ne moraju nositi maske. Već smo ranije preporučili da ispite i kolokvije održavaju uživo – kazao je.
Prošle školske godine mnogi su učenici više puta morali ići u samoizolaciju. Svaki put kad bi se jedan učenih zarazio koronavirusom, cijeli razred morao bi ostati kod kuće, što mnogi smatraju problematičnim.
– Naveli smo u novim uputama da djeca od petog razreda naviše nose maske ako se ne može osigurati distanca. Lokalno se mogu maske ukinuti ako je situacija dobra, a mogu se i pooštriti mjere – kazao je.
– Samoizolacija ima i negativne psihičke implikacije, naveo je te apelirao na prosvjetne radnike da se cijepe.
VIDEO Delta nosi dvostruko veći rizik od hospitalizacije
Ja imam unučad koja idu u osnovnu školu, po godinam su taman u strosti kad vec mou imati i ozbiljne posljedice ako obole od covida. Jeadn od superširitelja može biti upravo nastavnik ako zaražen predaje. Ukoliko mi unuče oboli i utvrdi se kako je oboljeli učitelj vjerovatni prenositelj, teđko će on to preboljeti. Antivaxerima koji vjeruju u teške gluposti teoretičara zavjere nije mjesto u nastanom i nenastavnom osoblju u školi. Uostalom i cijepljeni mogu oboliti najvjerovatnije lakši oblik i tada su zarzni. Dali smo im povjerenje kako bi obrazovali i čuvali našu djecu zato bi morali pokazati malo više od prisutnosti u školi. Uspjeli su izboriti pravo neodgajanja djece nego samo poučavanje i čuvanje neka se obavezno cijepe i redovito testiraju i neka obavezno nose maske. Ja ću osobno provjeravati jesu li učitelji savjesni što se tiče maski a saznat ću jesu li zaraženi i jesu li širili zarazu.