Povjerenik za proširenje Štefan Füle odgovorio je na pitanje hrvatskog zastupnika u Europskom parlamentu Andreja Plenkovića o prilagodbi SSP s BiH obzirom na članstvo Hrvatske u Europskoj uniji, javlja EP.
U odgovoru povjerenika Štefana Fülea stoji: "Od početka 2013. održana su tri kruga bezuspješnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom (BiH) o prilagodbi SSPa/Privremeno sporazuma između Europske unije i Bosne i Hercegovine kako bi se uzelo u obzir pristupanje Republike Hrvatske Europskoj uniji. Bosna i Hercegovina odbija nastavak pregovora o prilagodbi u cilju zadržavanja barem tradicionalne trgovinske razmjene između Bosne i Hercegovine i Hrvatske te traži detaljniju reviziju SSP-a/Privremenog sporazuma u ovom okviru".
Europska komisija nastavlja odgovarati na Plenkovićevo pitanje: "Bosna i Hercegovina je potvrdila svoje stajalište na izvanrednom sastanku Privremenog odbora održanom 27. studenoga 2013. Stoga je Komisija, kao prvi korak prema zaštiti interesa EU-a, objavila svoju namjeru pokretanja zakonodavnog postupka za uklanjanje Bosne i Hercegovine s popisa zemalja korisnica Autonomnih trgovinskih mjera (ATM). U okviru ATM-a zemljama zapadnog Balkana odobrava se izuzeće od ulaznih cijena na tržište pri uvozu njihova voća i povrća u EU. Ako se pravovremeno ne pronađe rješenje, Komisija vjeruje u punu podršku svih država članica EU-a i Europskog parlamenta njezinu zakonodavnom prijedlogu. Održavanje sljedećeg sastanka Privremenog odbora predviđeno je za siječanj 2014., podložno potvrdi iz Bosne i Hercegovine".
Od kako je Hrvatska članica Unije počeo je uobičajeni proces prilagodbe postojećeg Privremenog sporazuma odnosno Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Bosne i Hercegovine i članica Europske unije, a sa ciljem uzimanja u obzir tradicionalne trgovinske razmjene između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, primjerice kod pitanja uvoza mesa.
Snažno podržavam približavanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji te se zalažem za jačanje položaja Hrvata kao ravnopravnog naroda u BiH
- Učinkovito rješavanje ovog pitanja je izražen interes brojnih hrvatskih gospodarskih subjekata - naglasio je Plenković i podsjetio kako je Europska komisija u svom godišnjem Izvješću o napretku Bosne i Hercegovine objavljenom sredinom listopada 2013. ustvrdila kako postoji problem u dinamici postizanja dogovora. Stoga je Plenković uputio pitanje, na koje je sada dobio odgovor te će i dalje pratiti što Europska komisija namjerava poduzeti kako bi došlo do sklapanja odgovarajućeg protokola.
Na kraju Andrej Plenković poručuje: "Snažno podržavam približavanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji te se zalažem za jačanje položaja Hrvata kao ravnopravnog naroda u Bosni i Hercegovini. Nadam se da će uskoro vlasti u BiH u pregovorima s Komisijom postići dogovor o odgovarajućoj prilagodbi SSP-a koji će pridonijeti jačanju trgovinskih odnosa između država u novim okolnostima članstva Hrvatske u EU."
>>Stier za New Europe pisao o kontroli Bošnjaka nad Federacijom
G.Füle bi trbao pogledati rezultate popisa u BiH i kao prvo trziti odgovor gdje su 27% nestali hrvata iz te drzave te onda poceti bilo kakve druge razgovore sa Tom drzavom.