RAZGOVOR

General Ante Gotovina učinio je presudan potez

01.07.2003.
u 00:00

- Jeste li svjesno riskirali novčanu kaznu ili tri godine zatvora, odnosno kaznu za svakoga tko prikriva bjegunca i pomaže mu, jer general Gotovina za Haaški je sud samo bjegunac od zakona?

- Puno je bilo kritika na moj račun, a niti sam proglasio eksteritorijalnost niti sam se upuštao u pravne formulacije. General Gotovina dvije je godine u bijegu, to je pitanje koje Hrvatska mora riješiti kao jedan od uvjeta za punopravno članstvo u EU. Nikakvog utjecaja ova vlast nije imala na njegove odluke. On je komunicirao sa svojim savjetnicima, potporu je dobivao od najvećeg dijela opozicije te su oni time bitno opteretili ovu vlast jer su od problema čovjeka koji je odlučio ne pojaviti se pred hrvatskim vlastima napravili političko pitanje. Nitko, zapravo, nije pomagao ni Gotovini ni njegovoj obitelji, već su svi pravili svoje političke računice. Ja sam bio konzekventan: svi koji moraju odgovoriti na pitanja našeg suda ili suda u Haagu moraju imati isti tretman i biti ravnopravni. Gotovina je svojim istupom učinio taktički pomak i ja sam nakon toga reagirao. Iz intervjua u Nacionalu bilo je vidljivo da Gotovina priznaje Haaški sud i da mu nije bilo omogućeno da razgovara s haaškim istražiteljima. Sada se javljaju neki dušobrižnici i kažu da je on znao da ga traže. Kako to da to sada kažu, a nisu to govorili prije.

- I tužiteljica Del Ponte kaže da je znao, da mu je preko različitih medijatora slala poruke?

- Ona je to dobila iz druge ruke. Nema nikoga iz njezina najbližeg okruženja, ni jednog njena istražitelja za kojega bi se moglo reći da je razgovarao s Gotovinom i da je Gotovina odbio razgovarati s istražiteljima i Sudom. Ona kaže kako je dobila poruku da se on ne želi susresti s istražiteljima, a to je nešto drugo. Založio sam se za to da mu se omogući razgovor, a kako će to biti, s istim ili promijenim statusom, s istražiteljima ili sucima, u Zagrebu ili Haagu, to je pitanje Suda i ja na taj dio ne utječem. Ali ako se netko dobrovoljno javi, onda on nije uhvaćen u zamku, ako dođe u ured, onda više nije bjegunac - ne govorim to usko formalističkim tonom. Nisu u redu izjave: Ako se Gotovina pojavi u mom uredu, bit će odmah uhićen. Haaški sud, nakon njegove predaje, može reći smatra li ga i dalje bjeguncem ili je njegova pojava omogućila da se povuče potjernica. Ja sam za to da se sve rješava u skladu sa zakonom, ali ne i ultimativno. Zašto ići ultimativno ako je napravio taktički pomak kojem se nitko nije nadao?!

- Simulirajmo situaciju: Gotovina dođe u vaš ured. Što biste napravili? Pozvali MUP ili vojnu policiju da ga uhiti ili porazgovarali s njim i ispratili ga do izlaza?

- Moj ured mora obavijestiti Vladin ured za suradnju s Haaškim sudom da se Gotovina dobrovoljno pojavio, a oni neka onda s tribunalom rješavaju treba li ostati potjernica i kako dalje voditi cijeli slučaj.

- Otkud novi dokumenti koje ste predali Vladinu uredu te koji su proslijeđeni u Haag?

- Odvjetnici generala Gotovine nemaju punomoć za komuniciranje sa Sudom. Sve dokumente koji su relevantni sud ima pravo tražiti, u međuvremenu su pronađeni neki dokumenti i trebalo ih je dostaviti. Sada neki kažu da jedan nije pravno relevantan. U redu, neki nisu, a neki možda jesu pravno relevantni. To neka procjenjuje Sud.

- General je preko novina poručio da vam je zahvalan na inicijativi i da se stidi napada u Dračevcu. Je li vam se u međuvremenu javio, komunicirate li s njim osobno ili preko posrednika?

- Nije mi se javio. Čitam kao i svi drugi u Nacionalu njegove poruke. On na situaciju u Dračevcu nije mogao utjecati. To su radili oni koji su ga htjeli iskoristiti da bi politički profitirali, no od toga su štetu imali Hrvatska, Gotovina i njegova obitelj, pa čak i oni koji su se njime koristili zbog svojih interesa.

- Ipak, sve sliči priči za domaće potrebe. Gotovina se istupom htio izvući iz zagrljaja političke opcije koja ga je prečvrsto stisnula i smanjila mu manevarski prostor kada je riječ o obrani. S druge strane, svi su se na neki način htjeli okoristiti tom situacijom, pa su izbile nesuglasice između vas i Vlade?

- Inzistiram na političkom i pravnom rješavanju ovog pitanja, a na tome inzistira i Vlada. Možda je bilo izjava koje su se na prvi pogled činile suprotstavljenima, ali u biti nisu. No kada postoji otvoreno pitanje, svi ga žele iskoristiti kako bi politički profitirali. Na Gotovini su mnogi htjeli profitirati, ali najteže je bilo njemu.

- Niste li i vi profitirali?

- Želim da Gotovina riješi svoj problem kao građanin, a Hrvatska svoje otvoreno plitičko pitanje. Ne znam jesam li politički profitirao, ali sigurno je da su građani mogli vidjeti da su za mene svi pred zakonom jednaki.

- Jeste li s haaškom tužiteljicom razgovarali pet minuta ili pola sata te zašto ste izjavili da Gotovina može razgovarati i u Zagrebu i u Haagu kada haaška tužiteljica uopće ne spominje Zagreb?

- Bio je to kratak razgovor jer gđa Del Ponte nije željela da sve ostane na formalnom pismenom obraćanju i odgovoru na moje pitanje. Htjela me je čuti, a ja sam taj koji je rekao da Gotovini treba omogućiti ono što mu bivša vlast nije omogućila, a to je saslušanje, pri čemu mislim da bi moglo biti i u Zagrebu. Predložio sam da se Gotovinu, kad se pojavi u Zagrebu, ovdje sasluša, a ne da ga samo prebace u Haag. Smatram da nema razloga da ga se ne sasluša, a ako ostane sumnja ili nedoumica, onda neka ide u Haag. No, o tome što se može i kako izvesti odlučit će tužiteljica.

- Gotovina je poslao poruke, čuo odgovore, može računati na pomoć. Što čeka?

- Nek složi sve pluseve i minuse i odluči je li za to da odgovori na pitanja ili ostane u statusu bjegunca. No mora znati da bi ga oni koji su jako veličali taj njegov status bili izručili upravo onda kada nije imao šansi. Danas ima veliku šansu da sam objasni i gdje je bio i što je radio.

- Nedavno je došlo do zahlađenja odnosa između Hrvatske i SAD-a zbog odbijanja da se potpiše sporazum o neizručivanja američkih građana međunarodnom sudu.

- U dobrim smo odnosima sa SAD-om. To što u jednom trenutku nismo o nekim pitanjima bili suglasni ne smije opteretiti ukupne odnose. Bit će drugih na kojima ćemo surađivati. Važnije je naše savezništvo sa SAD-om nego razlaz na jednom pitanju.

- Prijatelji se često pozivaju na vas. Zdravko Mamić je u osobnim razračunavanjima izjavio da mu treba pola sata da stigne do vas ili premijera Račana.

- Može doći kao i svi drugi građani nakon što se najavi i kad za to ima prostora. Nema za njega povlastica. S njim sam trenirao nanbudo i samo smo se tamo susretali. Ne rješavam probleme ni u nogometu ni u drugim sportovima iako bih želio da se pravila donesu i poštuju te da stvari u vezi sa sportom budu jasne.

Jasmina Popović

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije