Generala Petra Stipetića (77) pamtit ću uvijek po upečatljivoj epizodi iz operacije “Oluje” – onom trenutku kad mu, nakon vojne pobjede HV-a, pukovnik protivničke vojske RSK Čedomir Bulat predaje čitav 21. kordunski korpus. Stipetić je, naravno, i u toj prilici zapalio cigaretu, a od koje se ni danas ne odvaja, dok s njim razgovaramo u rodnom mu Ogulinu.
Par kilometara od grada general ima malu vikendicu, smještenu uz jezero kod Sabljaka. Vikendica je, naravno, skromna, on je vojnik “starog kova”. Vrijeme je obljetnica, prva je obljetnica “Bljeska”, a Stipetić je bio jedan od onih koji su ga isplanirali i vodili.
:: Od kraja rata prošlo je 20 godina. Hoćete li ove godine ići na proslavu u Knin, svi će doći?
Razmislit ću, dobijem li poziv. Zadnjih desetak godina nisam išao jer su se te proslave pretvarale u nešto što one zapravo i nisu, pa puno i ne žalim što nisam išao. Svoje sam dao za vrijeme rata, sudionik sam i operacije “Bljesak” i “Oluje”, u koje sam bio uključen, od planiranja do “terena”. Predsjednik Franjo Tuđman je od nas, kada smo pripremali te akcije, tražio da ih solidno pripremimo i brzo izvedemo. Jer nam je i međunarodna politika postavljala uvjete. Odmah poslije operacija koje smo izvodili 1991., u zimu 1991. već su bili stvoreni uvjeti da se zapadna Slavonija oslobodi, no došlo je do potpisivanja Sarajevskog primirja, 2. siječnja, i sve je obustavljeno. Premda je operacija bila spremna već tada. Za “Bljesak” smo, primjerice, samo malo doradili taj plan s kraja 1991. te u dva-tri dana očistili prostor zapadne Slavonije.
Cijeli intervju s generalom Petrom Stipetićem pročitajte u izdanju Večernjeg lista od subote ili prelistajte e-izdanje Večernjeg lista!
svaka bi kuća u norveškoj na ovakav dan imala zastavu .......... zašto nema u hrvatskoj