- HDSSB će ubuduće djelovati kao političko-poslovna kompanija i po modelu franšize, preneseno na ekonomski rječnik, a takvo nešto nikada nije viđeno u Hrvatskoj – poručio je Branimir Glavaš, v.d. predsjednika HDSSB-a, i tako predstavio statutarne izmjene te najavio izborni sabor stranke za iduću nedjelju.
Glavaš će, ujedno, biti jedini kandidat za čelnika stranke, i to prvi put otkako ona postoji.
Ostaju i dalje, nastavio je, domoljubna i europski orjentirana stranka, no korekcije će, uvjeren je, "poboljšati efikasnost i djelovanje HDSSB-a te omogućiti ne samo ostanak na političkoj sceni, nego i da ponovno postane respektabilna politička snaga".
- Stranka će djelovati putem povjerenika. Nećemo imati županijske, gradske ni općinske odbore, nego povjerenike od najnižih razina, mjesnih odbora i gradskih četvrti, pa do županija. Novina je da predsjednik stranke imenuje i razrješava povjerenike, a naročito je bitno da su oni potpuno samostalni u političkom radu, uz obvezu poštivanja programa stranke i statuta. Oni sastavljaju liste, u što se predsjednik neće miješati. Ekonomskim rječnikom, daje se sloboda primateljima franšize, da djeluju kako smatraju najbolje. Ne odgovajau nikome, nemaju šefova, u smislu da je općinski povjerenik odgovoran županijskome. Odgovorni su sebi i predsjedniku stranke. Takvu slobodu nema niti jedna hrvatska politička stranka - pojasnio je on. Istaknuo je i kako ne želi da se shvati da je "HDSSB postao trgovačko društvo".
HDSSB je, rezimirao je, "političko poslovna kompanija koja djeluje od Iloka do Ilove".
- Mene apsolutno ne zanima da li će određena organizacija koju vodi povjerenik djelovati centristički, lijevo ili desno od centra, to je njegova sloboda odlučivanja, kakvu nisu dobili, niti će dobiti u bilo kojoj političkoj opciji – istaknuo je.
Po novom Statutu, članom HDSSB-a može postati samo onaj koji pokaže pismenu preporuku najmanje dva člana. Na terenu, dakle, mora skupiti dva supotpisa, jednog predstavnika stranke iz te jedinice lokalne samouprave i još jednog člana gdje taj kandidat živi.
- Prošla su vremena da u stranku može ući svatko s ulice i da vodstvo ne zna koga je primilo. Drugi filter bit će Izvršni odbor, jer više nemamo Predsjedništvo, i on će se očitovati o svakom potencijalno novom članu – dodao je.
No, mijenja se i odredba po kojoj jednom izbačeni član nikada se više ne može vratiti u stranku. Po novome, zahtjev za ponovno uključivanje može predati godinu dana nakon izbacivanja. Novog predsjednika birat će u nedjelju, nadalje, svi članovi koji su revidirali članstvo do 30. rujna. Glavaš ih u dvorani mjesnog odbora očekuje 200-injak. Koliko ukupno članova broji HDSSB, nije mogao precizirati. Odgovorio je, pak, kako je "članstva više nego što ga ima nova stranka Vesne Pusić, ili HNS, ili HSLS".
- Članstvo nije realan pokazatelj. Dosad se baratalo brojkama i do 35.000, slalo se pred izbore toliko pisama, a više od 40 posto ih se vraćalo jer takve osobe ne žive ili nisu nikada živjele tamo. Na stotine su i umrle. Članstvo je neuredno vođeno. Ne znam točan broj, očekujem ih barem 200 – rekao je.
Nema više ni Suda časti, ustrojava se prvostupanjski Časni sud, a drugi je stupanj Izvršni odbor stranke. Dakle, tijela stranke su sabor, predsjednik, izvršni odbor, nadzorni odbor i sud časti. Nadzorni će odbor brojati od 31 do 49 članova, ranije ih je, usporedbe radi, bilo 200 do 330.
Branimir Glavaš odaslao je u utorak svojevrsnu poruku premijeru Andreju Plenkoviću i HDZ-u.
- Dio smo vladajuće većine koju u Saboru predvodi HDZ, to ćemo biti i u srijedu, kada se biraju ustavni suci i povjerenstvo za Agrokor, ali narednih će dana HDSSB zauzeti čvrst stav. Ne želimo biti ničiji politički privjesak, niti u Osječko-baranjskoj županiji, niti u Saboru, bez obzira na broj vijećnika. Jesmo li koalicijski partneri ili nismo, vidjet ćemo nakon izbornog sabora 8. listopada – poručio je Branimir Glavaš.
Ova slika plaši